YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik 1 Mayıs ve Taksim konusuna da açıklık getird
Çelik 1 Mayıs ve Taksim konusuna da açıklık getird
Çelik 1 Mayıs ve Taksim konusuna da açıklık getird
29 Nisan 2008 / 18:17 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İşçi ve İşvreen temsilcileriyle Sosyal Güvenlik Yasası'na yönelik görüşmesinden sonra açıklamada bulunan Bakan Faruk Çelik 1 Mayıs ve Taksim konusuna da açıklık getirdi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Yasası konusunda işçi ve işveren temsilcileriyle görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Çelik toplantıda yasada son değişiklikler, fonun parasının GAP projesine aktarılması ve 1 Mayıs ile ilgili konulara cevap verdi.


Bakan Çelik'in satır başları ile açıklamaları şöyle:


Sosyal Güvenlik Yasası hakkında sosyal taraflarla son görüşmeleri yaptık. İşsizlik fonunun GAP'a aktarılması için iki talep geldi. Bu fonun imkanlarının kaybolmaması için öneriler vardı.


Bu yasada Tuzla Tersanelerinde gündeme gelen kazalar ve ölümlerle ilgili tespitlerde taşeronluk yüzünden yaşandığı ortaya çıkmıştı. Taşeronluk müsesesenin daha sağlıklı olarak ortaya çıkması için görüşleri aldık.


İstihdam Kurulları konusunda yapılacak çalışmada sosyal tarafların da bulunması görüşü benimsenmiştir.


Bugünkü görüşmeye gerek işveren ve gerek işçi sendika temsilcileri ile birlikte çalışmalarda bulunduk.


1 Mayıs konusunda hükümetin Taksim konusunda bir değişiklik yoktur. Bu konuda yarın İçişleri Bakanının kapsamlı bir açıklaması olacaktır.


Ancak konusunda sendika temsilcilerinin Taksime gidip çelenk koymalarında sorun yok ancak miting konusunda yarın sayın İçişleri Bakanı açıklamalarda bulunacaktır.


İşsizlik Fonu değerlendrmeleri ve GAP projesine aktarmalarını yasa haline getirilmesini düşünürken biz burdan bir para alma niyetinde değildik. Biz bunu daha fazla nasıl artırabiliriz düşüncesindeyiz. Biz paranın buraya aktarılarak bu projenin bitirilmesi ve böylece çok daha büyük bir istihdam ortaya çıkmasına imkan sağlamayı hedefledik. Fonun varlığı ve güvenliği konusunda gelen talepleri etraflıca ele almayı uygun gördük.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler