YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı'dan çarpıcı seçim analizi
Gazeteci-Yazar Celal Kazdağlı, 7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan manzarayı değerlendirdi. Kazdağlı, AK Parti'nin Mütedeyyin Kürt seçmenden neden oy kaybettiğini açıkladı ve olası koalisyon seçeneklerini değerlendirdi.
Celal Kazdağlı'dan çarpıcı seçim analizi
09 Haziran 2015 / 05:17 Güncelleme: 09 Haziran 2015 / 08:20

Kanal A ekranlarında Sivil Düşünce programına konuk olan Gazeteci-Yazar Celal Kazdağlı, 7 Haziran seçimlerinin ardından olası koalisyon seçeneklerini analiz etti. Kazdağlı açıklamalarında AK Parti'nin neden Doğu ve Güneydoğu'da oy kaybettiğini de açıkladı.

"Böyle bir durumla karşılaşmamak için baraj yüzde 5'e çekilmeliydi"

"Bu seçimde Güneydoğu'daki ve Doğu'daki mütedeyyin Kürt seçmeni, bir tercih noktasında hissetti kendisini. "Ben eskiden verdiğim gibi AK Parti'ye mi oy vereceğim? Yoksa barajı aşmak için, bir mağduriyet var. Burada bizden olan, bizim hakkımızı savunan bir siyasal parti var. Bunun mağduriyetine destek mi olacağım? Ben şimdi buna barajı geçireyim. Destek vereyim bu mağduriyetini karşılayayım. Bir iddia ortaya koydu bunu destekleyeyim. Arkasından ben yine AK Parti ile o ilişkiyi devam ettiririm."

"Sonuçta çözüm sürecinin iki parçası bu partiler..." diye büyük oranda baktı ve kimliğe, oradaki mağduriyete orada haksızlığa oy vermiş oldu. Çünkü uzun süredir bağımsız girdikleri için, çok fazla milletvekili alabilecekken daha az milletvekili ile geliyordu. Burada yapılması gereken aslında bu barajın önceden indirilmiş olması gerekiyordu. Böyle bir durumla karşılaşılmaması için. Baraj yüzde 5 olsaydı muhtemelen HDP'nin alacağı oy yüzde 6,5 civarında bir şey olacaktı. Böyle bir iddialaşmaya da girilmeyecekti. Yine Cumhurbaşkanının "Kürt sorunu yoktur" açıklaması yanlış anlaşıldı ve sonradan bu söylem devam ettirildi. Yine Cumhurbaşkanı ve AK Parti'nin HDP 'yi doğrudan hedef alması. Mütedeyyin Kürt seçmeni oraya yönlendirdi."

"Küreselciler AK Parti MHP koalisyonunu istemiyorlar"

"Koalisyon bir tercih değildir. Ortaya çıkan tablo sizi mecbur ederse koalisyona ancak o zaman gidersiniz. Hiçbir parti kendi isteği doğrultusunda bu yola girmeyecek mecbur girecek. Koalisyonun sorunu sayısal değil. AK Parti herhangi bir parti ile koalisyon kurabilir. Ya da diğer üç parti birleşerek bir koalisyon kurabilirler. Sorun siyasal. Şimdi bu koalisyonu kimler neden istiyor? Küreselciler diye adlandırabileceğimiz gücün önceliği, CHP, MHP koalisyonudur HDP'nin dışarıdan destekleyeceği... Bu sayı yeterli gelmedi. En büyük üzüntüleri de budur. Şimdi bunun zorluğu gözüküyor. İkincisi, AK Parti, CHP koalisyonudur. Bunu da Kemal Derviş deklere etti. Büyük koalisyon diye. Üçüncüsü, küreselcilerin isteyebileceği, ya da razı olabileceği koalisyon AK Parti, HDP koalisyonudur. Ama istemeyecekleri tek koalisyon AK Parti, MHP koalisyonu olacaktır."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 // mustafa
doguya giden yatırımları, hdp nin bastırmasıyla yapıldığını düşünenler var.
mit tırıni işide kürtleri öldürmesi için gönderildiğini düşünenler de var....
09 Haziran 2015 13:30
zafer inananların dır
 // Ömer
Sn.Kazdağlı, A.Çifçi ile yaptığı programları Ak Partinin dikkate almadıklarını umarım şimdi daha iyi anlamışlardır. Bir musibet bin nasihat ... diyemeyeceğim. Çünkü, olan ülkeye oluyor.Ak Parti terör devleti ile paralel ihanet çetesi olan ilişkilerini gözden geçirmelidir diyenleri sevindirecek en ufak bir girişim Ak Partinin bitişi olacaktır.Bu hainler ile mücadelede gerekirse parti kararı alınıp her üyeye bir nevi yemin ettirilmelidir....
09 Haziran 2015 Salı 10:37
Kürt+İnanç+Onur
 // Ömer
Sn Kazdağlı her fırsatta okumaya,izleme çalıştığım,saygı duyduğum bir yazar... Kobani direnişi esnasında sn Müslim için söyledikleri hariç.yazdıklarına katılıyorum.Kürtçe Kur'anı Kerim konusu,Kürt sorunu yoktur demesi,konuşmalarında özellikle Kürt-zaza diye sanki farklıymış ayrım yapması,Kürtleri sanki hepsi pkk ideolojisini benimsemiş gibi bir üslup kullanması,C.başkanı olarak miting yapması (melih gökçek gibi),bürokrasi ve kamu kurumlarındaki keyfiyet,paralel konusunda partililerin acziyeti.....
09 Haziran 2015 Salı 10:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler