YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı'dan çarpıcı DHKP-C analizi
Gazeteci-Yazar Celal Kazdağlı yaptığı DHKP-C analizinde örgütün Türkiye'de bir mezhep çatışmasına yol açacak güçte olmadığını ancak bir kaos ortaya çıkarabilecek güce sahip olduğunu söyledi.
Celal Kazdağlı'dan çarpıcı DHKP-C analizi
04 Nisan 2015 / 05:51 Güncelleme: 04 Nisan 2015 / 06:46

Kanal A'da yayınlanan Sivil Düşünce programında Gazeteci-Yazar Celal Kazdağlı terör örgütü DHKP-C'nin derinlemesine analizini yaptı.

İşte Celal Kazdağlı'nın analizinde öne çıkan kısımlar:

DHKP-C Berkin Elvan'ın öldürülmesini aydınlatmak için mi yoksa karartmak için mi bu cinayeti isledi?

" Mehmet Selim Kiraz beşinci ve yeni atanmış bir savcı. Hem memur suçlarını inceleyen hem de bu dosyaya bakan birisi. Ve dosyada da belli bir aşamaya geldiği biliniyor. O üç polisin kim olduğunu esas itibari ile teşhis etmiş. Daha önce galiba 21 polisi istiyor ama 21 polisin bilgileri gelmiyor. TÜBİTAK'tan alamadığı bilgileri Jandarma Kriminoloji'den tespit ettiği deliller ile sonuca doğru geliyor. Ve olayı da büyük oranda çözmek üzere. Savcının öldürülmesi Doğan Öz'ün öldürülmesi gibi... 12 Eylül öncesi Türkiye'de ilk kontrgerilla örgütü olduğunu dillendiren ve dava açılmasını isteyen isim. Bunu dile getirdiği içinde öldürülmüştü. Aynı şekilde Mehmet Selim Kiraz'da bu gerçeği ortaya çıkartmasın diye öldürüldü. Bir kere o arka plandaki gerçek neydi? Gezi olayları diye bir hadise gerçekleşti. Burada 7-8 kişi öldürüldü. Öldürülen kişilerin hepsi alevi yani aynı mezhepten. Böyle bir tesadüf olmaz. Belli ki bir irade bir yapı bu isimleri tespit etmiş ve özel olarak bu kişileri öldürmüş. Hem de alevilerin yoğun yaşadığı yerlerde yaşayanlar öldürülmüş oldu. Oralarda kitlesel bir harekete geçilsin ve aleviler toplumsal bir olayın motor gücü haline gelsinler. Ancak aleviler yıllardır yaşadıkları tecrübe sonucu bu kışkırtma ve oyuna gelmediler. Mehmet Selim Kiraz sadece Berkin Elvanı öldüren polisleri değil, aynı zamanda bu darbe girişimini gerçekleştirebilecek o alevi gençleri öldürenlerin kim olduğunu, o çadırı yakanların kim olduğunu ve kimlerden oluştuğunu ortaya çıkabilecek bir kişiydi ve bu yüzden öldürüldü. Burada savcı ve hakimlere çekilen o fotoğrafla şu mesaj veriliyor. Gerçeği ortaya çıkarırsanız öldürülürsünüz."

"Bu saldırının daha sonra Emniyet'e yapılan saldırı girişimi ile doğrudan bağlantısı var. Amaç dikkatleri biraz da başka yöne çekmek ve Türkiye'ye karşı eyleme geçmiş bir terör örgütünün faaliyette olduğunu kanıtlamak içindi. Hatta bugün Reyhanlı'da ortaya çıkan o bomba da "Biz varız sizinle uğraşırız" anlamını taşıyor. Bir anlamda da "İşlerin arkasında derin bir yapı yok DHKP-C diye 104 kişilik bir örgüt var. Hepsi bu kadar bu işi bu 104 kişi yapıyor. Suriye'den de destek görüyor başka bir bağlantısı yok" mesajı vermeye çalışıyorlar. Hürriyet'in yine bugün böyle girdiler diye bir fotoğrafı vardı. Hayır öyle girmediler. Onlar orada kapıdan girdi ama silah oraya başka türlü girdi."

Elif Sultan Kalsen'in yakalanmamasında istihbarat zaafı mı var?

"Burada bir istihbarat zaafı olduğunu zannetmiyorum. Yeni bilgiler de çıktı. Zaten MİT Emniyet'e Elif Sultan Kalsen'in yeni eylem yapabileceğini bildirmiş. Bir defa bu isimin olaylarda adı geçirilerek PR'ı yapılmış oluyor. Yani önemli bir terörist, önemli bir isim gibi onun propagandası yapılmış oluyor. İkincisi belli ki bunun yakalanmaması için içeriden bir destek var. Paralel Yapı'nın Ergenekon ile birleşmiş tarafın bir desteği, koruması var. Böyle bir destek ve koruma olmaksızın, bu tür bilinen kişilerin varlıklarını sürdürebilmeleri mümkün değildir."

Türkiye Ortadoğu'da yaşanan mezhep çatışmasının içerisine DHKP-C ile mi çekilmek isteniyor?

" Bunu bağdaştırmak çok zor çünkü DHKP-C kitlesel bir örgüt değil. Tabanı hiç yok. Sosyal hayatın içerisinde yoklar. Yani sağdan saysan, soldan saysan sayısı aşağı yukarı belli. Özel yetiştirilmiş militanlar birazda gençlerin arasında dağılarak ve onlardan destek alıyoruz havası pompalamaya çalışan bir örgüt. Zaten aşağıdan gelen bir kitle hareketi onun üzerine oturan bir yapı değil. Eskiden Dev-Sol iken daha önceden böyle bir geniş kitlenin üzerine oturuyordu ve onun üzerinden bir terör örgütü bulup çıkardılar ama şimdi öyle değil. Şimdi biraz da feda kültürünün getirdiği geleneği kullanarak tek tek adam devşirip, bu adamları yetiştirerek geliyorlar. Bunun üzerinden bir mezhep savaşı çıkmaz. Ama bunun üzerinden bir kaos çıkabilir. Bunun üzerinden gerçeği örtme ve dikkatleri başka yöne çekme stratejisi ortaya çıkabilir."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

 

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler