YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çekilmeyi durdurma seçim ‘oy’unu çıktı
KCK’nın ‘çekilmeyi durdurma’ kararının ardından yerel seçimler çıktı. Bölgede yaptığı anketten AK Parti’nin oy oranını yüzde 30 yükselttiği sonucu çıkınca, örgüt ‘Çekilmiyoruz’ dedi.
Çekilmeyi durdurma seçim ‘oy’unu çıktı
11 Eylül 2013 / 14:37 Güncelleme: 11 Eylül 2013 / 14:48

Çözüm süreci meyvelerini vermeye başlamışken önce Cemil Bayık’ın ‘çekilmeyi durdururuz’ açıklaması ve sonrasında KCK’nın bu yönde karar alması kafaları karıştırdı. Bölge halkının yıllardır akan kanın durması umudunu yaşam standartlarının yükselmesiyle iş imkanlarının gelişmesi de beslerken sürpriz süreç kararının altında 2014 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimler olduğu ortaya çıktı. Süreçle ilgili gelişmeler üzerine KCK üyelerinin bölgede il ve ilçelerde bir anket çalışması yaptığı öğrenildi. Kendilerini anket şirketi çalışanı olarak tanıtan KCK’lılar çözüm sürecinde özellikle AK Parti ile BDP’nin yarıştığı ilçelerdeki son durumu rapor haline getirdi. Buna göre Diyarbakır, Van, Muş, Hakkari ve Şırnak’ın bazı ilçelerinde AK Parti’nin oy oranlarını yüzde 20 ila 30 oranında artırdığı ortaya çıktı.  

Bölgedeki gücü kaybetme korkusu

Yerel seçimlerde PKK’nın şehir yapılanması KCK için büyük stratejiye sahip BDP’li belediyelerin bir bölümünün kaybedilme riskinin terör örgütünü, çözüm sürecini propaganda aracı olarak kullanma kararı almaya itti. Çözüm sürecinde belediyeleri BDP bünyesinde tutarak siyasi güç kazanmayı hedefleyen KCK harekete geçti. ‘Çözüm süreci yürümüyor, hükümet adım atmıyor’ söylemleri kapsamında PKK’nın üç aşamalı bir eylem planı hazırladığı öğrenildi. İlk adım olarak iki hafta önce sokak eylemleri başladı. Başta Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak olmak üzere gençlerle çocukların ön saflarda olduğu yasadışı gösteriler yapıldı. Çeşitli merkezlere gönderilen bombalarla kaos ortamı yaratılmaya çalışıldı. İkinci aşamada Cemil Bayık önce Eylül ayına kadar süre verdi ardından hükümetin demokratik adımları atmadığını bahane ederek PKK’lıların çekilmesinin durdurulduğunu açıkladı. 

Son aşama okul boykotu
Bölgedeki kitlesini diri tutmak için yeni bir süreç başlatan PKK, üçüncü aşama olarak ise 16 Eylül’de başlayacak 2013-2014 eğitim yılında bölgeye ana dilde eğitimle ilgili adımlar atılmadığı bahanesiyle ‘Okulları boykot edin’ çağrısı hazırlandı. KCK Dil ve Eğitim Merkezi, Kürdi-Der, TZP-Kürdi dernekleri bölge halkına ‘Çocuklarınızı okula göndermeyin’ diyerek baskıya başlayacak. Geçen yıl da benzer şekilde okul boykotu çağrısı yapılmış ancak bölge halkının büyük çoğunluğu buna uymamıştı. 

Çözüm zirvesi bugün

Suriye ile ilgili süreç ve PKK’nın çekilmeyi durdurma kararıyla başlayan sıcak gelişmeler üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık Resmi Konutu’nda “Güvenlik Zirvesi” düzenledi. Toplantıya; Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Toplantıda, Ankara’nın Suriye Devlet Başkanı Esad’ın bir an önce görevinden uzaklaştırılması ve uluslararası hukuk nezdinde yargılanmasını içeren politikasını, muhataplarına da anlatmasına karar verildi. Erdoğan, kurmaylarıyla birlikte, çözüm sürecini de değerlendirdi. Toplantıda, çekilme durdurma kararının yanı sıra BDP’nin İmralı temasları görüşüldü. Demokratikleşme konusunun, terör örgütünün adımlarına paralel olarak işletilmediğinin altını çizilirken AK Parti’nin son kongresinde kamuoyuna duyurduğu ilkeler ve 2023 vizyonu çerçevesinde paket hazırlığının yapıldığı kaydedildi. Toplantı, bugün 2. zirveyle devam edecek. 

Bölgeye bahar geldi

Çözüm sürecinin başlamasının ardından bölgede birçok yatırımlar yapıldı. Şırnak Silopi’deki Termik Santral Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Ardından Şırnak Havalimanı hizmete girdi. Havalimanına Şerafettin Elçi adı verildi. Yüksekova Havaalanı yapımı ise tamamlanmak üzere. Bölgede bahar havası esmeye başladı ve vatandaşlar yıllardır hiç gitmedikleri yerlere gitti. Terk edilen köyler yeniden dolup tarım ve hayvancılık canlandı.

tablo(8).jpg

AKŞAM

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler