YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çekilmeye 1 gün kala PKK'dan flaş açıklama
PKK yaptığı açıklamada devletin karakol ve baraj inşaatlarını provokotif olarak tanımladı ve derhal durdurulmasını istedi.
Çekilmeye 1 gün kala PKK'dan flaş açıklama
07 Mayıs 2013 / 15:19 Güncelleme: 07 Mayıs 2013 / 15:26

ANF’nin yer verdiği PKK’nın çekilme açıklamasında “Türkiye’nin demokratikleştirilmesi ve Kürt sorununun demokratik çözümü hedefiyle Öcalan'ın Kuzey Kürdistan’da mevzilenen gerilla güçlerimizin sınır dışına çekilmesi talebi hareket yönetimimiz tarafından değerlendirilmiş ve geri çekilme kararı alınmıştır” hatırlatması yapıldı.

Açıklamada, “Öcalan'ın çağrısı ve KCK Yürütme Konseyi’nin kararı temelinde bulunan gerilla güçlerimiz birçok alanda doğa koşullarının engelleyici etkisine rağmen 8 Mayıs 2013 tarihinden itibaren geri çekilme sürecini başlatmak için harekete geçecektir.

Çekilen güçlerimiz Güney Kürdistan’da bulunan Medya Savunma Alanları’nda üslenmesini gerçekleştirecektir. Çekilecek güçlerimizin ilk gruplarının bir hafta içinde Medya Savunma Alanları’na (Irak Kürdistan’ına) ulaşması hedeflenmektedir. Peşi sıra bu süreç planlı ve örgütlü bir şekilde sürecektir. Bu anlamda HPG olarak geri çekilme sürecini başarıyla gerçekleşmesi için Önderliğimizin yaptığı uyarılara ve KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı’nın 25 Nisan günü yaptığı basın açıklamasında belirttiği 6 maddeye uyacağımızı belirtmek istiyoruz” denildi.

Karakol ve baraj inşaatları provokatif

Açıklamada özellikle “ateşkes sürecinin” başlamasıyla birlikte “Güneydoğu”da hız verilen karakol ve baraj inşaatlarının provokatif bir nitelik taşıdığı, engelleyici bir rol oynadığı ileri sürülerek “İnsansız hava araçlarının sürekli keşif faaliyetinde bulunması geri çekilme sürecini geciktirmekte, Kürdistan’da yoğunlaşan askeri sevkiyat ve hareketlilik ise geri çekilme sürecini olumsuz etkilemekle kalmayıp provokasyon ve çatışmalara zemin sunmaktadır.

Gerilla güçlerimizin Öcalan'ın verdiği perspektif ve hareketimizin aldığı karar temelinde hızlı bir tempoyla geri çekilebilmesi için dile getirilen bu tür faaliyetlerin durdurulması hayati önem taşımaktadır” iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, “Sonuç olarak 8 Mayıs 2013 günü itibarıyla başlatacağımız geri çekilme sürecini başarıyla tamamlayıp HPG olarak bu tarihi süreçte Önderliğimizin çözüm çabalarının başarıya ulaşması için üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğiz” satırları yer aldı.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler