YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çekilme takvimini TSK belirledi
Çekilme takvimini TSK belirledi
Çekilme takvimini TSK belirledi
01 Mart 2008 / 07:57 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Başbakan Erdoğan, hükümetin verdiği yetki çerçevesinde Kuzey Irak'a düzenlenen kara operasyonunda, harekatın başlangıç ve bitiş takvimini askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre Genelkurmay'ın belirlediğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Hükümetin verdiği yetki çerçevesinde Irak'ın Kuzey'indeki terör örgütü hedeflerine yönelik başlattığı hava destekli kara harekatını başarıyla icra ettiğini belirterek, "Harekatın başlangıç ve bitiş takvimini askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre Genelkurmay Başkanlığımız belirlemiştir" dedi. Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü unsurlarına yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi harekata değindi. Erdoğan, şunları söyledi: "Hükümetimizin verdiği yetki çerçevesinde Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak'ın Kuzey'indeki terör örgütü hedeflerine yönelik başlattığı hava destekli kara harekatını, başarıyla icra etmiştir. Harekatın başlangıç ve bitiş takvimini askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre Genelkurmay Başkanlığımız belirlemiştir. Harekat, planlamaya uygun olarak başlangıçta öngörüldüğü şekilde tamamlanmıştır.”


HEDEF TERÖR


Genelkurmayın vurulan hedeflerle ilgili bir açıklama yaptığını belirten Erdoğan, “Daha geniş bir açıklama da sonuçların ayrıntılı teknik değerlendirmesinden sonra yakın zamanda bir basın toplantısıyla yapılacaktır. Bu harekatın hedefinin, amacının, kapsam ve sınırlarının belli olduğunu açıkça ifade ettik. Hava harekatlarının tamamlayıcısı olarak gelişen bu kara harekatı, askeri ihtiyaçtan kaynaklanmıştır. Terör örgütünün ülkemize yönelik saldırılarında kullandığı kamplar, barınaklar, sığınaklar, silah-mühimmat depoları, alt yapı imkanları ve mensupları hedef alınmıştır” dedi. Erdoğan şöyle devam etti: “Genelkurmay Başkanlığımızın ilk değerlendirmelerine göre bugün sabah saatlerinde tamamlanan harekatta önemli başarılar sağlanmış, belirlenen hedefler büyük ölçüde temizlenmiştir. Terör örgütüne beklemediği bir zamanda gerçekleşen bu baskınla önemli bir darbe vurulmuştur. Terörle mücadelemiz, bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir. Harekata katılan askeri unsurlarımızın ne sivil yerleşim bölgeleri ne de bölge halkına karşı hiçbir olumsuz tavrı olmamıştır."


IRAK'IN YANINDAYIZ


PKK, sadece Türkiye'nin değil, Irak'ın da düşmanı olduğunu ve bölgede bir istikrarsızlık unsuru olduğunu kaydeden Başbakan şöyle konuştu: “Türkiye de Irak da bu beladan kurtulmak için birlikte çalışmak zorundadır, başka yol yoktur. Biz başından beri Irak Hükümetiyle iyi ilişkilere önem veriyoruz; teröre karşı mücadelede de birlikte çalışmak için gayret gösteriyoruz. Dost ve kardeş Irak halkına sesleniyorum; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da zor zamanlarınızda daima Türkiye yanınızda olacaktır. Bu zor günleri inşallah birlikte aşacak, dost ve kardeş olarak yaşamaya devam edeceğiz."


OMUZ OMUZ MÜCADELE


“Milletin kahraman evlatları, ağır şartlarda birlik ve bütünlüğümüz için adeta şehadete koştular” diyen Erdoğan, “Her birini o pak alınlarından öpüyorum. Onlar, Trabzon'dan, Bingöl'den, Diyarbakır'dan, İstanbul'dan, Edirne'den Gaziantep'ten, vatanın dört bir yanından aynı ulvi gaye için omuz omuza durmaya geldiler” dedi. Bu arada, daha önce hazırlanmış olan Erdoğan'ın Ulusa Sesleniş programının çekimleri, sınır ötesi harekatın sona ermesi nedeniyle gün içinde yenilendi.


ANBEAN HER ŞEYDEN HABERDARIZ


Erdoğan, eşi Emine Hanım'la birlikte dün gece İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, K. Irak'tan birliklerimizin çekilmesinden haberdar olup olmadığı sorusuna şu karşılığı verdi: “Başından beri Genelkurmay Başkanımızla irtibat halinde oldum. Anbean herşeyden haberimiz var.”


Demokrasimiz olgunlaştı


Başbakan Erdoğan, millet kavramını, ırk, kan ve kabile bağlarının üzerinde bir yüksek ideal ve hedef birliği, bir ortak yaşama iradesi olarak gördüklerini dile getirdi. Erdoğan, “Herkes kendini özgürce, anayasal düzen içinde, meşru yollarla, demokratik zeminlerde ifade edebilmelidir, edebilmektedir de. Demokrasimiz her türlü farklılığı, hukuki zeminde kalmak kaydıyla her türlü siyasi görüşü içinde tutabilecek olgunluğa erişmiştir" dedi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler