YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çekilme ‘komisyon’ şartına bağlandı
Abdullah Öcalan’ın yazdığı, çekilmeye ilişkin teknik ayrıntıların yer aldığı mektup, Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan tarafından Kandil ve Brüksel’e götürüldü.
Çekilme ‘komisyon’ şartına bağlandı
06 Nisan 2013 / 10:57 Güncelleme: 06 Nisan 2013 / 10:59

Çekilme ile ilgili 1 Mayıs’a kadar son hazırlıkların tamamlanmasını isteyen Öcalan’ın, parlamentoda komisyonun kurulması, süreci yönetmek için koşullarının iyileştirilmesi taleplerinin gerçekleşmesi halinde harekete geçilmesini istediği öğrenildi.

Hükümetin sorundan sözederken hâlâ “terör”, örgütten ise “terör örgütü” diye sözetmesi Kandil yönetimini rahatsız etti. İmralı ile yapılan görüşmede örgütün bu rahatsızlığı BDP aracılığıyla Öcalan’a aktarıldı.

Teknik konu ve talimatları içeren mektupta, “Yol ve yöntemler size ait” denilerek bu konudaki inisiyatif Kandil’e bırakıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “silahlarını bırakıp gitsinler” sözü örgüt yönetiminde ciddi anlamda tartışılıyor.

Örgüt üzerinde önemli ağırlığı olan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık, “Silahsız çekilme”ye yönelik, “Gerilla yasal güvenceyi görmeden bir tek adım dahi atmayacaktır” açıklamasını yaptı.

 

Milliyet

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler