YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çekilen Patriot yerine MEADS geliyor
Almanya İncirlik’e Tornado keşif uçakları ve yakıt ikmal uçağı gönderiyor. Çekilen Patriot’ların yerine de ABD, İtalya ve Almanya’nın yeni geliştirdiği MEADS füze savunma sistemi getirilmesi gündemde.
Çekilen Patriot yerine MEADS geliyor
03 Aralık 2015 / 07:44 Güncelleme: 03 Aralık 2015 / 09:21

Suriye üzerinden terör tehdidine Rusya kaynaklı tehdidin de eklenmesi üzerine NATO müttefikleri de harekete geçti. Almanya İncirlik’e Tornado keşif uçakları ve yakıt ikmal uçağı gönderme kararı aldı.

Almanya’nın ilk kadın Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, yarın Ankara’ya bu kararı getirecek. Ankara’da konuşulacak ikinci önemli konu da, ABD, İtalya ve Almanya’nın Patriot’ların yerini almak üzere geliştirdiği yeni nesil MEADS savunma sistemlerini Türkiye’ye yerleştirmek.

İnciklik’e 6 Tornado

Almanya Savunma Bakanı Sözcüsü Jens Flossdorf, hükümetin bin 200 asker ve 6 Tornado keşif uçağı ile bir yakıt ikmal uçağı ve bir fırkateynin Suriye’ye gönderilmesini kararlaştırdığını, bunun Federal Meclis’in (Bundestag) onayına sunulacağını açıkladı. Flossdorf, İncirlik’te konuşlandırılacak Tornoda uçaklarının gelecek ay başında göreve başlayacağını; ikisinin aynı anda havada olacağını, ikisinin havalanmak için hazırda bekleyeceğini, diğer ikisinin de arıza ve başka durumlar nedeniyle yedek olarak bekletileceğini söyledi.

Uçakların keşif görevlerine ilişkin Rusya, İran ve Şam yönetimine bilgi verilmeyeceğini belirten Flossdorf, uçakların bombalama yapmayacağını, ancak saldırı ihtimaline karşı hava savunma roketleriyle donanımlı uçacaklarını da kaydetti.

Yeni sistem MEADS

Türkiye, daha önce Kahramanmaraş’a kurulan ve Şam kaynaklı bir füze saldırı ihtimali azalınca geri çekilen Patriot füze savunma sistemlerinin yerine, yeni geliştirilen MEADS (Medium Extended Air Defense System/Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi) yerleştirilmesini de gündemine aldı.

MEADS, ABD, İtalya ve Almanya tarafından üretilen ve Patriot’ların yerini alması beklenen yeni hava savunma sistemi. Sistem NATO sistemlerine uyumlu olarak geliştirildi.

Aynı anda 2 hedefi vuruyor

MEADS, üzerindeki 360 derece radar sistemi sayesinde 1000 kilometre uzaklıktan yapılan füze saldırılarına karşı harekete geçebiliyor; aynı anda iki farklı hava hedefini etkisiz hale getirebiliyor. Her bir füze bataryasında atış kontrol ve füze güdüm radarları var. Böylece dost-düşman tanıma ve isabet konusunda başarı sağlanabiliyor. İtalya ve ABD’de yapılan son testlerde, aynı anda iki farklı açıdan yaklaşan F-4 Fantom savaş uçağı ve güdümlü füzeye karşı ateşlenen 3 MEADS füzesi hedeflerini vurmayı başardı. Bu sonuçlar, MEADS’ın Rus ve Çin füzelerine üstünlüğünün kanıtı olarak gösteriliyor.

Almanya sistemi değiştirecek

Almanya Savunma Bakanlığı, Patriot’ların yerine 4 milyar Euro değerinde MEADS sistemi yerleştirme kararını bu yıl aldı. Bu rakam, Almanya Savunma Bakanı Leyen’in imza attığı en yüksek rakam olarak tartışılmıştı. Leyen, Patriot sistemlerini 2025 yılına kadar kademeli olarak kaldırmayı ve yerlerine daha ileri teknoloji ürünü olan MEADS sistemi yerleştirmeyi planladıklarını açıklamıştı.NATO üyesi önemli ülkelerin bu kararı, Türkiye ile ciddi bir dayanışma anlamı taşıyor. Hava savunma sistemine ilişkin İtalya’nın da parlamento kararı alması bekleniyor.

Bir MEADS bataryası 5 zırhlı araç üzerine monte ediliyor ve bir gözetim radarı, iki atış kontrol radarı, iki operasyon merkezi ile her birinde 12 füze bulunan 6 füze fırlatma rampasından oluşuyor. Her batarya 19 personel tarafından yönetiliyor.

Patriot yerine MEADS

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler