YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çek mağdurların müthiş haber
Çek mağdurların müthiş haber
03 Aralık 2009 08:34
Çek borcu yüzünden hapiste yatan yaklaşık 2 bin 100 çek borçlusuna hapisten kurtulma imkanı

Çek borcunu ödeyemediği için hapiste yatanlarla alacağını tahsil edemeyen binlerce çek mağduruna müjde!
Halen Meclis Adalet Komisyonu’nda bulunan tasarı üzerinde, alt komisyonda yapılan çalışmalarla üç önemli değişiklik yapılacak.

Tasarıya eklenecek yeni düzenlemeyle; çek borcunu ödeyemediği için hapiste yatan yaklaşık 2 bin 100 çek borçlusuna hapisten kurtulma imkanı tanınacak. Bu çerçevede, hapisteki çek borçluları savcılığa başvurarak borcunu ödemek istediğini beyan edecek. Savcılık bu beyan üzerine borçlu kişiyi 2 yıllık geçici süre için serbest bırakacak. Bu süre içerisinde borçların ödenmesi halinde hapis cezası tamamen ortadan kalkacak. Ödenmemesi durumunda ise hapis cezasına yeniden dönülecek. Eklenecek diğer bir maddeyle de halen Merkez Bankası’nda tutulan çek kayıtları Türkiye Bankalar Birliği’ne aktarılacak. Birlik, çek borcunu ödemeyen kişi ve şirketlerin (negatif) listesinin yanı sıra, çek borcunu ödeyen kişi ve şirketlerin (pozitif) listesini de tutacak. Bu sayede, borcuna karşılık müşterisine çek vermek isteyenlerin durumu, bu iki listeden bakılarak anında görülecek. Alacaklı kişi veya şirket, “karne” adı verilen bu listelere bakarak çeki ret veya kabul edecek.

ÇEKLERE GİB TAKİBİ

Diğer bir yeni maddeyle de hamiline çeklerin çerçevesi netleşecek. Kayıt dışılığın önlenebilmesi için hamiline verilen her bir çek Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilecek. Alt komisyon görüşmelerinde halen 470 TL olan çekteki garanti sınırı ise değiştirilmedi.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler