YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çeçen Başbakan: Türkiye'nin yanındayız
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev, sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi konusunda Türkiye’ye koşulsuz ve tam destek verdiklerini açıkladı.
Çeçen Başbakan: Türkiye'nin yanındayız
27 Kasım 2015 / 14:59 Güncelleme: 27 Kasım 2015 / 15:14

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan 'uçak' krizinin ardından Türkiye'yi destekleyen ülkeler açıklamalarını sürdürüyor.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev, sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi konusunda Türkiye’ye koşulsuz ve tam destek verdiklerini açıkladı.

Bir mesaj yayınlayan Başbakan Akhmed Zakayev, "Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti halkı ve hükümetine yönelik koşulsuz desteğini ilan etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 uçağının pilotu, 24 Kasım 2015 günü Rus SU-24 uçağını havadan havaya attığı bir füze ile Türkiye Cumhuriyeti hava sahası içerisinde düşürmüştür. Geride kalan iki aylık sürede, Rus savaş uçakları Türkiye Cumhuriyeti hava sahasını defalarca kez ihlal etmiş, Türk askeri ve siyasi kanadının protesto notalarına karşın Rus tarafı ya bu uyarılara usulüne uygun biçimde yanıt vermemiş ya da bu uyarıları görmezden gelmeyi tercih etmiştir.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, bir NATO üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin, provokatif biçimde defaatla sınırlarını tecavüz eden Rusya’ya karşı NATO Şartı’nın 5.maddesine uygun olarak layıkıyle ve uygun biçimde ivedilikle yanıt verme hakkı olduğunu deklare etmektedir.

Aynı zamanda hükümetimiz, bazı Batılı devletlerin, uluslararası hukukun tüm norm ve prensiplerini ihlal eden Putin’in Rusyası’nı uygar ulusların terörizmle mücadelesine ortak etme çabalarını anlaşılmaz bulmaktadır. Çeçen hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir Rus SU-24 uçağını düşürerek tüm dünyayı Batı’nın Putin’in Rusyası ile inşa etmekte olduğu utanç verici bir ittifaktan kurtardığını düşünmektedir" dedi.

rs-091.jpg

PUTİN KİRLİ BİR POLİTİKA YÜRÜTÜYOR

Putin’in uluslararası ilişkilerde son derece kirli bir politika yürüttüğünün ifade edildiği açıklamada şöyle denildi:

"Putin’in uluslararası ilişkilerde son derece kirli ve küstahça kendisini gösteren politikalarının özünü bilerek, Rusya’nın gıda ticaretine son verme, ortak iş projelerini dondurma, Türk Akımı projesinin durdurulması, nükleer santrallerin inşasının durdurulması gibi Türkiye’ye yönelik açıkladığı ambargolarla sınırlı kalmayacağını biliyoruz.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti olarak, Rusya’nın daha önce Çeçenya’da, Gürcistan’da ve Ukrayna’da uyguladığı savaş terörü yöntemlerini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı da uygulamaktan imtina etmeyeceğine inanmaktadır. Bu bağlamda, bugün NATO ivedi biçimde Türkiye Cumhuriyeti ile dayanışmaya geçmeli ve Putin’e NATO üyesi tüm ülkelerin çıkarlarının ve güvenliklerinin yasal prensipler temelinde savunulduğunu göstermelidir."

rs1-533.jpg

İHA

 // Hamza
Kadirovun. Babasıda hain kendi satılmış onursuz insan müsvettesi...
23 Ocak 2016 10:27
 // Rasim DUMAN
İste hakiki Cecen... Seyh Samil'in torunlari olduklarini, secaat ve cesareti aynen tevarus ettiklerini isbat ettiler. ALLAH (C.C.) sizden razi olsun, asil ve kahraman kardeslerim....
27 Kasım 2015 17:53
beraberlik
 // birlik
Sayın Başbakan Allah razı olsun nihayet aklı başında bir can.
Bu arada haritada yerimizi belki bilmeyenler destek çağrısı yaparken bizim kavim gardaşlar nerde ( Kırgızlar, Kazaklar, Özbekler, Azeriler dahaları......!!! ) Güç önce Allah'tan sonra birlikten...
27 Kasım 2015 Cuma 15:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler