YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çeber'e 13 saatlik işkence kasedi mahkemede
Çeber'e 13 saatlik işkence kasedi mahkemede
Çeber'e 13 saatlik işkence kasedi mahkemede
25 Kasım 2008 / 16:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Mahkeme Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesinde yazılı “Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı yada onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz” cümlesini esas aldı, 13 saatlik güvenlik kamerasında işkenceyi izleyen  savcı,  60 sanıktan 4’üne müebbet, 54’üne ise toplam 303 yıl hapis cezası istedi.
 
Gözaltına alındıktan sonra karakolda ve cezaevinde 13 gün boyuca  gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Engin Çeber ile ilgili soruşturma tamamlandı, iddianame kabul edildi. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Cevdet Doğan'ın hazırladığı, Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de kabul ettiği iddianameye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesinde yazılı “Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı yada onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz” cümlesi damga vurdu. Metris cezaevinin güvenlik kamerlarına tam 13 saat boyunca yansıyan işkence görüntülerini izleyen savcı, işkence ile adam öldürmenin en ağır suçlardan biri olduğunu belirttiği iddianamede AİHM’de görülen 7 işkence davasından da örnekler verdi.
 
GARDİYANLAR DÖVMÜŞ, MÜDÜR BAŞLARINDA NÖBET TUTMUŞ
İddianemede; Metris Cezaevi'nde görevli, üçü müdür, 42 infaz koruma memuru, dört jandarma ve bir doktorla İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi'nde çalışan 13 polis; toplamda, 60 şüpheli yer alıyor. En büyük delil ise tam 13 saatlik güvenlik kamerası kaydı. Metris cezaevinin koridorlarında yaşananları kaydeden kamera görüntülerinde, gardiyanlar ellerinde sopalar ve demir çubuklarla Engen Çeber’in bulunduğu hücreye girerken, tutuklulardan canından sorumlu olan müdürün ise onları kapı önünde beklediği görülüyor.
 
Karakolda başlayıp, cezaevinde devam eden işkenceden ölen Engin Çeber’e, 7 Ekim'de işkence yapan infaz koruma memurları Sami Ergazi, Nihat Kızılkaya ile Selahattin Apaydın ile öldürücü darbeleri vuran gardiyanları koordine eden Metris Cezaevi Nöbetçi Müdürü Fuat Karaosmanoğlu hakkında, 'ağırlaştırılmış işkenceyi' düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 95/4. maddesine göre müebbet hapis cezası istendi.
Karaosmanoğlu ve Kızılkaya hakkında ayrıca, 'görevi ihmal'; Ergazi hakkındaysa 'suçu bildirmeme' suçlarından da işlem yapıldı.
 
Bu arada, Çeber hakkında 'sahte rapor' verdiği saptanan cezaevi doktoru Yemliha Söymez’in 'gerçeğe aykırı belge düzenlemekten' 10 yıla kadar, Çeber ile Özgür Karakaya ve Cihan Gün'ü, tutuklu olarak getirildikleri Metris Cezaevi'nde dövdükleri saptanan dört jandarma görevlisi hakkında da 1.5 yıla kadar hapis cezası istendi.
 
27 infaz koruma memuru hakkında 'suçu bildirmeme', beşi hakkında 'görevi kötüye kullanma', biri hakkında her iki suçtan, biiri hakkında 'kasten yaralama', üçü hakkında 'eziyet', biri hakkında da hem 'kasten yaralama' hem de 'eziyet'
suçlarından dava açıldı
 
3 AYRI YERDE İŞKENCE GÖRMÜŞ


Hazırlanan 24 sayfalık iddianamede, Engin Çeber’in üç ayrıyerde işkenceye maruz kaldığı belirtiliyor. Çeber ve 3 arkadaşına ilk olarak İstinye Muhsin Bodur Polis Merkezi’nde 13 polis tarafından eziyet edildiği, ardından Çeber’in Metris Cezaevi kabul ve arama bölümünde 4 jandarma tarafından tekme, tokat, diz, cop ve kafa atmak suretiyle dövüldüğü iddia ediliyor.
 
KAFASINI DUVARA VE KOĞUŞ KAPISINA VURMUŞLAR


İddianamede Engin Çeber’in B-8 koğuşundaki sayıma katılmadığı için 7 Ekim sabahı infaz koruma memurları Nihat Kızılkaya, Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi’nin Çeber’i önce baş ve boyun bölgelerine vurarak dövdükleri ardından Selahattin Apaydın’ın Çeber’in kafasını önce koğuş duvarına ardından da demir kapıya birkaç kez vurduğu da belirtiliyor. 3’ü müdür, 42 infaz koruma memuru, 4 jandarma, 1 doktor ve 13 polisin yargılanmalarına 21 Ocak 2009 tarihinde başlanacak. HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler