YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çavuşoğlu'dan ABD büyükelçisine kritik uyarı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ermeni Diasporası'nın 1915 olaylarının yüzüncü yıldönümü için yaptığı propogandaları artırması üzerine ABD büyükelçisi çağırdı. Büyükelçiyi uyaran bakan, iki ülke arasındaki ilişkilerin temelden bozulabileceğini aktardı.
Çavuşoğlu'dan ABD büyükelçisine kritik uyarı
26 Kasım 2014 / 09:06 Güncelleme: 26 Kasım 2014 / 09:07

Ankara; Ermeni diasporasının algı operasyonuna ve 2015 kampanyalarına karşı ABD yönetimine, önemli hassasiyet uyarılarında bulundu. Ankara,  ABD’ye 1915 iddiaları konusunda,  “İlişkilerimiz olumsuz etkilenir” mesajını açıkça verdi.

Bu mesajın gündelik dildeki  anlamı: "ABD'de, 2015 yılında soykırım iddiaları yasal bir zemine oturursa Ankara, ABD ile ilişkilerini köklü olarak gözden geçirecek.."

Bakan Büyükelçiye hassas olunan noktaları söyledi

Ermeni diasporasının; 2015 yılında 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle başlatacağı kampanyaların etkisini azaltmak için Türkiye atağa geçti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Baas'ı kabul etti.

Çavuşoğlu, kabulde Ermeni diasporasının 1915 olaylarını tabulaştırmak için üçüncü ülkelerin parlamentolarından destek alma ve soykırımın kabulü yönünde yasa çıkartma çabaları üzerinde durdu.

Çavuşoğlu, 1915 olaylarının ABD'deki yasama organlarının gündemine alınmasının iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Türkiye'nin bu konudaki görüşü

Ermenistan ve Batı ülkelerindeki Ermeni diasporası; 1915 olaylarını 100. yıldönümü olan 2015 yılında uluslararası kamuoyunun ve bazı Batılı ülkelerin parlamentolarının gündemine taşımaya hazırlanıyor.

Türkiye, Ermeni çevrelerin kampanyalarının önünü kesmek için girişimlere başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olduğu dönemde 23 Nisan 2014 tarihinde önemli bir mesaj yayımlamıştı. Türkiye'nin 1915 olaylarıyla ilgili resmi görüşünün ana hatları özetle şöyle:

*2015 öncesinde hız verilen bu kampanyalarla Ermeni tarafının herkesin acı çektiği trajik şartlarda vuku bulan üzücü olayları soykırım olarak kabul ettirme çabası, tarihten husumet çıkarma zihniyetine dayandığı için gerek ikili gerek bölgesel ilişkilerin geliştirilmesinin önünde bir engel olarak durmaktadır.

*1915 konusunda bizim hatırladıklarımız ve arşivlerden çıkardıklarımız ile bir çok güvenilir araştırma, Ermeni iddialarından farklı bir gerçeğe işaret etmektedir. Ermeni çevreler bu konuya ne ortaklaşa ne de tarafsız bir şekilde yaklaşmayı kabul etmekte, 1915'i tabulaştırmak için üçüncü ülkelerin parlamentolarından destek arama çabalarını devam ettirmektedir.

Üçüncü ülkelerin güncel iç siyaset hesapları çerçevesinde Ermeni iddialarına verdiği destek ise siyasetin bilim ve tarihe müdahalesini oluşturmakta, ilişkilerimizi olumsuz etkilemekte, dostluklarımıza gölge düşürebilmektedir. Bu ülkelerden konuyu bilgi temelinde ve hakkaniyet anlayışıyla değerlendirmelerini tarihi olaylar hakkında devam eden tartışmada taraf tutar hale düşmekten kaçınmalarını bekliyoruz.

Karalama kampanyalarına müsaade etmeyiz

*Türkiye, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu topraklarının binlerce yıllık birlikte yaşama kültürüne dayalı zengin tarihinin tek yanlı bir bakış açısıyla karalanmasına asla müsaade etmeyecektir.

Büyükelçiyi kabul etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ı makamında kabul etti. Görüşmenin gündeminde 1915 olaylarının yanısıra Kıbrıs sorunu ve Ukrayna'daki gelişmeler de vardı.

Görüşmenin odağındaki konulardan biri 1915 olayları çerçevesinde Ermeni çevrelerin soykırım iddialarını ABD Temsilciler Meclisi gündemine taşımasına yönelik girişimlerdi. Çavuşoğlu, büyükelçiye Ermeni tezleriyle ilgili Türkiye'nin görüşlerini anlattı.

Çavuşoğlu, ABD yönetiminin Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate almasını istedi ve Ermeni diasporasının girişimlerinin ikili ilişkilere zarar vermemesi mesajını verdi. Çavuşoğlu, bu konuda yasal düzenlemeye yönelik girişimlerin Türkiye - ABD ilişkilerini olumsuz etkileyebileceğini büyükelçiye söyledi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler