YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çavuşoğlu: Siyasetçilerin İncirlik'e ziyareti uygun değil
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, askeri olmayan heyetlerin İncirlik'e ziyaretinin uygun görülmediğini söyledi. Çavuşoğlu: "Şu aşamada askeri olmayan heyetlerin özellikle de siyasetçilerin İncirlike'e ziyareti uygun görülmemektedir" dedi.
Çavuşoğlu: Siyasetçilerin İncirlik'e ziyareti uygun değil
23 Haziran 2016 / 11:54 Güncelleme: 23 Haziran 2016 / 13:02

Malta Dışişleri Bakanı George Vella ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman siyasetçilerin İncirlik üssüne alınmadığına yönelik haberlere ilişkin, "İncirlik üssüne gelmek isteyen askeri ve teknik heyetlerin hepsi gelebiliyor; fakat şu aşamada askeri olmayan heyetlerin özellikle de siyasetçilerin İncirlike'e ziyareti uygun görülmemektedir" diye konuştu.

AB İLE VİZE MUAFİYETİ

Çavuşoğlu, Türkiye'nin geri kabul anlaşmasının uygulanması konusundaki yapıcı tavrını devam ettirdiğin ancak AB'nin tavrının, Avrupa'da artan İslamofobi ve Türkiye karşıtlığının bir yansıması olduğunu vurguladı.

72 kriterden 67-69'unu yerine getirmiş olan bir ülkeye böyle bir muamele yapılamayacağını belirten Çavuşoğlu, AB'ye hangi adımların atılıp hangilerinin atılamayacağının da söylendiğini ifade etti.

Bugünkü şartlarda terörle mücadele kanunlarında herhangi bir değişikliğin yapılamayacağını söyleyen Çavuşoğlu, diğer konularda adımların atılmaya devam ettiğini söyledi.

REFERANDUM SİNYALİ

Çavuşoğlu, AB ile müzakereler tıkanırsa, bundan sonra nasıl devam edileceğini Türk halkına sorabileceklerini dile getirdi: "Türkiye, (AB ile) müzakereler tamamladıktan sonra tabi ki halka soracak, halkımıza soracağız. Biz gücümüzü milletimizden, halkımızdan alıyoruz. Bu tıkanma olduğu zamanlar için de geçerli. Şu anda müzakere süreci eğer tıkanırsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemek istediği, bundan sonra nasıl devam edeceğimizi de halkımıza gayet sorabiliriz."

Türk halkında da İslamofobi ve ırkçılık sebebiyle büyük bir rahatsızlık duyduğunu söyleyen Çavuşoğlu, AB'nin sözünde durmamasından dolayı da bir güven bunalımı olduğunu kaydetti.

Bu sözlerin AB'ye bir şantaj gibi algılandığını belirten Çavuşoğlu "Onlar istediği açıklamayı yapınca 'Türkiye bunu söyledi, Erdoğan bunu söyledi' oluyor" diye konuştu.

GAZZE'YE AMBARGOLARIN KALKMASI ŞARTINDAN ASLA VAZGEÇMEYİZ

İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi için görüşmelerin devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, 2 şarttan biri olan 'Gazze'ye yönelik ambargoların kaldırılması'ndan vazgeçildiğinin söylenmesinin, Türkiye'nin aklıyla alay etmek demek olduğunun altını çizdi.

"Gazzelileri, Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayız, bu şarttan da asla vazgeçmeyiz" diyen Çavuşoğlu "Ne Hamas'ı müzakere konusu yaparız ne de Gazze'ye yönelik ambargoların kalkmasından vazgeçeriz" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, İsrail'le görüşmenin bu ay içinde yapılmasının yüksek bir ihtimal olduğunu belirtti.

 // Efe rıza
Arkandayız dış işleri. dik durun...egilmeyin bu AB ye....
23 Haziran 2016 18:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler