YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Casusluk soruşturmasında flaş gelişme!
Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, TİB'deki hassas bilgilerin yabancı ülkelere aktarıldığı iddiaları üzerine başlattığı, 'casusluk soruşturması'nda flaş gelişme.
Casusluk soruşturmasında flaş gelişme!
08 Mayıs 2014 / 20:21 Güncelleme: 08 Mayıs 2014 / 20:27

Paralel yapı kayıtları sildi ama dinleme ile ilgili yazılı kararları imha etmeyi unuttuğu öğrenildi.

Abdulkadir Selvi, Yeni Şafak’taki bugünkü yazısında geçtiğimiz günlerde Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, TİB'deki hassas bilgilerin yabancı ülkelere aktarılması üzerine başlatılan casusluk operasyonundaki yeni gelişmeleri yazdı. Selvi, dijital kayıtları silen örgütün mahkemelerden alınan yazılı dinleme kararlarını imha etmeyi akıl etmediğini yazdı.

Şimdi yazılı evraklar üzerinden inceleme yapmak suretiyle en azından kimlerin, hangi suçlama kapsamında ve ne kadar dinlenildiği öğrenilebilecek. 1 yılda 509 bin kişinin telefonlarının dinlenildiği ortaya çıkmıştı.

İşte Selvi’nin yazsından öne çıkan o bölümler:

(…)

IMEI numaralarından kimlerin dinlendiği öğrenilebilecek

Benim üzerinde durmak istediğim nokta, casusluk soruşturmasını yürüten Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir de olayın bu boyutuna bakıp, IMEI numaralarından hareket ederek, kimlerin telefonlarının dinlendiğinin tespit edilmesi. Bu isimler ortaya çıkınca, paralel yapının dinlemeler suretiyle nasıl bir korku imparatorluğu kurduğu daha iyi anlaşılacak.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun incelemeleri sonucunda TİB'de 2012 öncesi dinleme kayıtları ile 'log' kayıtlarının silindiği tespit edilmişti.

Kayıtları sildiler ama evrakları unuttular

Dijital kayıtları silenler, mahkemelerden alınan yazılı dinleme kararlarını imha etmeyi akıl etmemişler. Ya da henüz oraya sıra gelmemiş. Silinen dinlemelerin içeriğine ulaşmak mümkün olmasa da kimlerin dinlenildiğini tespit etme açısından, yazılı kararların arşivde bulunması önemli.

Şimdi yazılı evraklar üzerinden inceleme yapmak suretiyle en azından kimlerin, hangi suçlama kapsamında ve ne kadar dinlenildiği ortaya çıkarılabilecek. 1 yılda 509 bin kişinin telefonlarının dinlenildiği dikkate alınırsa bunun kolay bir iş olmayacağı belli. Ama yine de yararlı.

Selam Örgütü'nde x ile yıllarca dinleme

Kudüs-Selam terör örgütü soruşturması kapsamında 2280 dinleme yapılmış. Bunlardan 1706 kişinin telefon dinlemeleri tape haline getirilmiş. 289 kişinin isminin dahi belirtilmesine gerek duyulmadan X işareti konularak yıllarca telefonları dinlenilmiş. 574 kişinin telefonu ise dinlenildikten sonra hakkında, 'soruşturmalar-9' ya da 'soruşturma-7' gibi notlar düşülmek suretiyle paralel soruşturmalar açılmış.

X işaretli dinlemeyi savunmak ise paralel medyadaki X kişiliğe düşmüş.

aşağılıklar
 // Hasan YALSIZUCANLAR
şerefsizler utanmaz ahlaksizlar esas terör örgütü sizsiniz elebasinizda feto hoca allah hepinizin cezasını verecek....
08 Mayıs 2014 22:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler