YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Casusluk operasyonuna 'Danıştay' engeli
TİB'deki 'paralel casusluk' dosyası Danıştay engeline takıldı. Dinlemelerde parmağı olduğu gerekçesiyle 5 TİB yöneticisi hakkında verilen soruşturma iznini 4 ay beklettikten sonra iptal eden Danıştay, Bakan Elvan'ın ikinci kez verdiği izne de kör kaldı.
Casusluk operasyonuna 'Danıştay' engeli
21 Ağustos 2014 / 12:38 Güncelleme: 21 Ağustos 2014 / 12:51

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; 2012-2013 yılları arasında 509 bin kişinin telefonunun dinlendiği ve Paralel Yapı'nın üssü haline gelen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndaki (TİB) yasadışı dinleme soruşturmasında Danıştay'ın engeli nedeniyle yol alınamıyor. 

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, TİB'de telefon dinlemeleriyle elde edilen önemli ve hassas bilgilerin yabancı ülkelere aktarıldığı, bu bilgilerin silindiği ve yabancı ülkeler lehine casusluk yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturma başlatmıştı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu (BTK) raporunda 'şüpheli' olarak yer alan dönemin TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen'in de aralarında bulunduğu 5 yönetici hakkında verilen soruşturma izinleri Danıştay'ın nihai kararını vermemesi nedeniyle uygulanamıyor.

İlkini 4 ay bekletti

Dinlemelere ilişkin log kayıtlarını sildirmekle suçlanan dönemin TİB Başkanvekili Şen ve 2 daire başkanı da dahil 5 görevli hakkında soruşturma izni verilmişti. Şen hakkındaki soruşturma iznini Ulaştırma, Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, diğer 4 yönetici hakkındaki izni ise Bilgi ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer vermişti. Şen ve diğer şüphelilerin Danıtay'a yaptığı itirazlar soruşturmayı yürüten savcılığın önünde engel oldu.

4 aydır dosyayı bekleten Danıştay, şok bir karara imza atarak soruşturma iznini iptal etti. 4 yönetici hakkındaki soruşturma iznini iptal eden kurum, buna gerekçe olarak ise BTK Başkanı Tayfun Acarer'in imzasını gösterdi.

Danıştay, 4 ay gecikmeli kararında 'Şüphelilere isnat edilen eylem bir bütündür. Dolayısıyla soruşturma izninin en üst derece amir (Ulaştırma Bakanı) tarafından verilmesi gerekir' şeklinde hüküm verdi ve dosyayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na gönderdi.

İkinci kez izin verildi

Bu kararıyla 5 yönetici hakkındaki soruşturma izninin Bakan Elvan tarafından verilmesi gerektiğine hükmetden Darnıştay'ın bu kararı Elvan tarafından vakit geçirilmeksizin yerine getirildi. Elvan, Osman Nihat Şen ve 4 yönetici hakkında yeniden soruşturma izni verdi. Ancak şüphelilerin bu izne de itiraz etmesi üzerine dosya tekrar Danıştay'a taşındı.

İlk itiraz sonrası yaklaşık 4 ay gecikmeli karar veren Danıştay, sonraki itirazın ardından henüz bir karar veremedi. Danıştay'ın söz konusu kişilerle ilgili itiraz değerlendirmesini geciktirmesi nedeniyle Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı da 'TİB casusluğu' soruşturmasında bir ilerleme sağlayamıyor. Savcılık 5 şüpheliyi soruşturmak için Danıştay kararını bekliyor.

Uzmanlar kayıtların peşinde

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı casusluk soruşturması kapsamında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda bilirkişi incelemesi hâlâ sürüyor.

Uzmanların sunucular ve ses depolarından imaj alma işlemlerini kısa bir süre sonra tamamlayacakları öğrenildi. Paralel yapıya mensup görevlilerce silindiği belirlenen kayıtların, alınan imajlarda yapılacak detaylı taramalarla geri kurtarılmaya çalışılacağı öğrenildi.

17 Aralık'ta hız rekoru kırmıştı

5 TİB yöneticisiyle ilgili 'soruşturma izni kararı'nı 4 ayda verebilen Danıştay, 17 Aralık 'korsan' operasyonunun ardından savcı ve adli kolluk görevi yapan polis-jandarmayı kapsayan 'Adli Kolluk Yönetmeliği'nde Adalet Bakanlığı'nın yaptığı değişiklikle ilgili kararı bir hafta gibi kısa bir sürede vermişti. Oyçokluğu ile alınan kararın Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın savunması bile alınmadan jet hızıyla çıkması dikkat çekmişti. 

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler