YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CarrefourSA'ya soruşturma
Kızılay gönüllü çalışanı üniversite öğrencisi Elif Demirci'nin, başörtülü olduğu için CarrefourSA'nın Ataşehir'deki mağazasından kovulmasıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı...
CarrefourSA'ya soruşturma
28 Ağustos 2012 / 09:27 Güncelleme: 28 Ağustos 2012 / 09:30

 

 

İstanbul Ataşehir'de bulunan CarrefourSA mağazasında 20 Temmuz 2012 tarihinde meydana gelen olayın ardandan Elif Demirci Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na bir dilekçe ile şikayette bulundu. Gönüllüsü olduğu Kızılay Ataşehir Şubesi ile CarrefourSA arasında gerçekleşen protokol gereğince mağazada kurulan standda görev aldığını belirten Demirci, dilekçesinde bir ara yanına gelen ve mağaza yetkilisi olduğunu belirten bir kişinin başörtüsünü kastederek 'Mağaza müdürümüz seni kameradan izliyor ve bu şekilde standda çalışmaya izin olmadığından burada durmanızın doğru olmadığını bize söyledi' dediğini ve kendisinden standı terk etmesinin istendiğini ifade etti. Genç kızın dilekçesini inceleyen Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, konunun suç teşkil edebilecek unsurlar taşıdığına karar vererek dilekçeyi ceza soruşturması açılması için savcılığa gönderdi.

'ÖRTÜNÜ ÇIKAR' DEDİLER

Elif Demirci, dilekçesinde Carrefour güvenlik görevlisinin mağazanın bahçesindeki Kızılay standında durmak istediği takdirde başörtüsünü çıkarmasını ya da başörtülü çalışanlar gibi peruk takarak çalışmaya devam edebileceğini söylediğini belirtti. Bunun üzerine Kızılay yeleğini çıkartarak şube başkanını aradığını ifade eden Demirci, cevap beklerken bu defa aynı kişinin yeniden yanına gelerek mağazada dolaşabileceğini ancak başörtülü bir şekilde standın başında bekleyemeyeceğini söylemesi üzerine mağazayı terk etmek zorunda kaldığını anlattı.

'HAKARETE UĞRADIM'

Bu olay nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını, üniversiteye başörtülü olarak gidebildiği halde bir marketin önünde yardım gönüllüsü olarak bile görev alamamasından dolayı ülkesi adına ümitsizliğe düştüğünü ifade eden Elif Demirci dilekçesinde, inancından dolayı ön yargılı yaklaşılarak hakarete uğradığını belirtti. Demirci bu olaydan sorumlu olan kişilerin insanlık suçu işlediklerini bu nedenle kendilerine ağır müeyyideler uygulanmasını istedi.

 

TWITTER'DEN HAKARETE SUÇ DUYURUSU

Elif Demirci ayrıca kendisine olayın basında yer alması üzerine twitterden 'çok fazla oldu bu türbanlı ....... ' diyerek ağır hakarette bulunan E.Ş. isimli kadın hakkında da bu suçtan dava açılmasını talep etti. Demirci'nin bu şikayetini de inceleyen İnsan Hakları Başkanlığı 'suç teşkil edebilecek hususlar görüldüğünü' belirterek E.Ş. hakkında da ceza soruşturması açılması için savcılığa suç duyurusunda bulundu. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler