YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çarpıcı analiz: Darbe girişimini CIA planladı, Gülen uyguladı
Stratejik risk danışmanı ve öğretim üyesi F. William Engdahl yaptığı analizde, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin altında CIA tarafından kontol edilen Fethullah Gülen'in olduğunu ve girişimin ABD tarafından planlandığını söyledi.
Çarpıcı analiz: Darbe girişimini CIA planladı, Gülen uyguladı
20 Temmuz 2016 / 17:58 Güncelleme: 20 Temmuz 2016 / 18:47

F. William Engdahl stratejik risk danışmanı ve öğretim üyesidir. Princeton Üniversitesi’nden politika derecesine sahiptir ve petrol ve jeopolitik üzerine yazdıklarıyla çok satanlar arasına girmiştir. 

15 Temmuz akşamı bir grup Türk askeri, hükümete darbe yaptıklarını ve ülkenin kontrolünü ele geçirdiklerini bildirdi. Erdoğan’ın o sırada uçakta olduğu ve düzeni yeniden kurma süreci başlattığı iddia edildi.

Askeri yetkililer ve onların Langley, Virginia ve CIA koruması altında bulunduğu Pensilvanya’daki Türk siyasi operatörü Fetullah Gülen için tek problem bu girişiminin başarısız olmasıydı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın jeopolitik değişiminin ardında çok daha dramatik bir olay vardı ve Gülen’e sadık kişilerin başarısız darbe girişimi arasında kaldıktan sonra bundan sağ çıkabildi.

Bu ani gelişmelerin arka planı ve jeopolitik düzenin bir parçası olan eksen kayması hakkında bir dizi soru işareti ve bunların cevapları konuşuluyor.

S: Askerler darbe girişiminde bulunduklarında Cuma ve Cumartesi akşamı yaşanan olayları ve nasıl yorumluyorsunuz?

WE: Darbe, Erdoğan’ın ani jeopolitik değişimine karşı bir reaksiyondu. Bu olay Türkiye’nin CIA’ye sadık ağları tarafından teşvik edildi. Umutsuz ve kötü hazırlanmış bir hareket olduğu aşikar.

S: Ordunun böyle bir harekat düzenlemesi için gerekçeleri neydi?

WE: Bu, ordunun içinde Fethullah Gülen Hareketi’ne sadık olan bir şebekenin işiydi. Gülen %100 CIA kontrolünde olan bir kişi. Yıllardır Saylorsburg, Pensilvanya’da yaşıyor.

CIA’nın eski üst düzey yetkilisi ve Ankara’daki eski ABD elçisi Graham Fuller tarafından sağlanan güvenli geçiş hakkına ve yeşil karta sahip. 

Gülen, CIA’nın onyıllardır üzerinde çalıştığı siyasi İslam’ı silahlandırarak rejim değişikliği sağlama projesi için bir araç olarak kullanılmakta.

2013 yılında İstanbul’da ve diğer birçok yerde yapılan Erdoğan karşıtı gösterileri hatırlayın. Bu olaylar, daha önceleri Erdoğan’ın AKP’si ile anlaşan Gülen’in anlaşmayı bozduğu ve Erdoğan’ın , Zaman gibi Gülen kontrolündeki medyasında tiranlıkla eleştirildiği zamandı.

O zamandan beri Erdoğan Zaman’a ve Gülen kontrolündeki diğer medya kuruluşlarına baskınlar düzenleyerek en tehlikeli düşmanı olan bu yapıyı kökünden sökmeye çalışıyor.

Bu iki kişi arasında bir savaş değil. Bu Türk siyasetindeki saf güç ile ilgili. Gülen ve CIA projesi ile detaylar için The Lost Hegemon adlı kitabımı okumanızı tavsiye ederim.

S: Bazı yorumcuların söylediği gibi, Türkiye’deki bu olayların iç savaşa yol açabileceğini düşünüyor musunuz?

WE: Bu konuda kararsızım. Gülen Hareketinin etkisi geçtiğimiz iki yılda Erdoğan ve istihbarat müsteşarı tarafından ciddi bir biçimde tasfiyelerle ve diğer yollarla azaltıldı. Geleneksel Atatürk Ordusu 1980'lerden beri devletin koruyucusu olarak etkili durumda.

Bundan sonra izlemesi enteresan olacak olan ise Erdoğan’ın sürdüreceği dış politika:

Rusya ile yaklaşma, Rus-Türk Gaz Boru Hattını yeniden açma görüşmeleri. Eşzamanlı Erdoğan-Netenyahu yakınlaşması. Ve en kritik olansa Putin’in bağları yeniden güçlendirmek için bulunduğu taleplerin bir parçası olan Türkiye’nin Esed’i devirme ve DAEŞ’i ve Suriye’deki diğer teröristleri gizlice destekleme, onları Türkiye’de eğitme ve petrollerini karaborsada satma çabalarına ara vermesi.

Bu, ABD tarihinin muhtemelen en yeteneksiz başkanı olan Obama için büyük bir jeopolitik savunma (başkanlık için George W. Bush ve Clinton ile ciddi çekişmeler yaşamasına rağmen).

S: Erdoğan’ın bu şekilde devrilebileceğine inanıyor musunuz?

WE: Şu an görünene göre mümkün olduğunu düşünmüyorum. İlk saatlerde Erdoğan medyaya çıkıp bunun bir Gülen merkezli darbe girişimi olduğunu söylediğinde bile girişimin başarısız olacağına ikna olmuştum. Bugün, 16 Temmuz, görünen o ki darbe girişimi başarısız oldu.

CIA bu girişimi yüzüne gözüne bulaştırdı ve Obama ile NATO demokratik yollarla seçilen Erdoğan’ı desteklediklerini söyleyerek durumu telafi etmeye çalışıyor.

CIA Şubat 2014’te Ukrayna’nın Maiden Meydanı darbesini yürütürken Viktor Yanukovic Ukrayna’nın demokratik yollarla seçilmiş cumhurbaşkanıydı ve bunu kimse umursamamıştı. Rusya ile AB arasında ayrılığa sebep olması için Waşington’un yaptığı pisliğe bakın.

S: Erdoğan’ın Almanya’ya sığınmak istediği iddialarını nasıl yorumluyorsunuz, eğer doğruysa Almanya bu isteği onaylamamış olabilir mi?

WE: Bu konu hakkında çok acayip söylentiler var. Benim bu konu hakkında bir bilgim yok.

S:Son gelişmelere göre ABD ve Rusya hakkında neler söylersiniz?

WE: Haziran ayında Davutoğlu’nu kovup yerine kendine daha sadık olduğu bilinen Binali Yıldırım’ı getirdiğinden beri Erdoğan büyük jeopolitik değişimlerde bulundu ve daha önce de söylediğim gibi buna reaksiyon olarak Waşington bu etkisiz darbeyi planladı. Bu noktada Erdoğan eşzamanlı olarak Waşington’un Suriye’deki Esed karşıtı stratejisinden uzaklaşıp bugünlerde Waşington ile sorunlar yaşayan İsrail’e, Rusya’ya ve şimdi de Suriye’deki Esed’e yakınlaşmaya başladı.

S: Bu gelişmeler Türkiye’nin NATO üyesi olması üzerinde nasıl etkiler oluşturur?

WE: Bunu hesaplamak zor. Waşington’un küresel stratejisi için özellikle Orta Doğu’daki petrol akışı ve şimdi de doğal gaz akışı kontrolü için Türkiye’ye umutsuzca ihtiyacı var. Obama’nın darbe girişimi başarısız olduğu andan itibaren “dostu” Erdoğan’ı “kucaklaması” da bu yüzden. Buna istihbarat dilinde hasar kontrolü denir.

S: Erdoğan’ın ve şimdiki hükümetin seçimler yerine bu şekilde uzaklaştırılmasının Türkiye için iyi olduğunu düşünüyor musunuz?

WE: Görünen şu ki Erdoğan hala sağlam bir şekilde iktidarda ve muhtemelen eskiden olduğundan daha güçlü.

S: Türkiye’deki olayların Avrupa Birliği’ni nasıl etkileyebilir?

WE: AB çözümsüzlüğü projesi sürecindedir. ABD’nin Avrupa’yı daha iyi kontrol etmesini amaçlayan bu korkunç fikir 1950’de Churcill, ilk zamanlarında CIA ve bunların Avrupalı dostu Monnet tarafından desteklendi.

Başkan Obama İngilizlere küstahça AB’den çıkmamalarını söyleyerek İngiliz siyasetine müdahale ettiğinde bu durum daha da kesinleşti. Avrupa Birliği baştan aşağıya meçhul, seçimle gelmeyen, sorgulanamaz ve Brüksel’de NATO genel merkezinin yanında oturan insanlardan oluşuyor. Brexit çözümsüzlüğü başlattı. Bana sorarsanız bu süreç daha da hızlanacaktır.

S: Yaşanan gelişmelerin göçmen krizini nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz, Balkan göç rotasının yeniden açılması olası mı?

WE: Bunu söylemek için çok erken. Putin ve Rusya’nın aracılık yapması ve olası bir Türkiye İsrail işbirliği sonucu Erdoğan ve Esed Suriye’de gerçek bir anlaşma yapabilirse savaştan kaynaklanan mülteci akışı son bulabilir. İnsanlar evlerine dönmek ve kendi ülkelerinde hayatlarını yeniden inşa etmek isteyebilir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler