YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Çapulcu lobisi’nin ‘sabotaj’ itirafları
New York Times’tan Sözcü ve Cumhuriyet’e kadar tüm ‘çapulcu lobisi’ Olimpiyatların Gezi nedeniyle kaybedildiği iddialarına sahip çıktı.
‘Çapulcu lobisi’nin ‘sabotaj’ itirafları
10 Eylül 2013 / 23:22 Güncelleme: 10 Eylül 2013 / 23:26

Türkiye'nin Nisan ayına kadar Tokyo ve Madrid tarafından da favori gösterildiği 2020 Olimpiyat oyunlarının ev sahipliğini kazanamamasında Gezi eylemlerinin rolü olduğu görüşünü, ‘çapulcu lobisi’ olarak adlandırılan medyanın yayınları doğruladı. Sözcü gazetesi dünkü manştinde “Bu tabloyla olimpiyat alınır mı?” diyerek, Cumhuriyet gazetesi de “Şiddet ve baskı kaybettirdi” başlıklarını kullanarak Gezi olaylarının olimpiyatların kaybedilmesindeki katkılarını üstlendiler.

Gezi’nin verdiği zararı gizlediler

Gezi olayları sırasında Türkiye aleyhtarı yayınlar yapan gazeteler gibi, New York Times da, opimpiyatların kaybedilmesinde gezi eylemlerinin etkisine vurgu yaptı.

Eylemciyi aklayıp, polisi suçladılar

“Türkiye’ye olimpiyatı Tayyip kaybettirdi” başlığını atan Sözcü gazetesi, dış destekli darbe girişimine müdahale eden polisi suçladı. Gazete, “Bu tabloyla olimpiyat alınır mı” sorusunu sordu ve uluslararası medyanın yaptıkları canlı yayınlarda kullandıkları görüntüleri birinci sayfasına koydu.

Cumhuriyet gazetesi de “Şiddet ve baskı kaybettirdi” başlıklı haberinde, Gezi nedeniyle olimpiyatlara ev sahipliği yapmamızın önünün kesildiğini itiraf etti. Gazete, kaos yaratmak için herşeyi yapan eylemcileri ve arkasındaki güçleri aklayıp, polisi ve hükümeti suçladı.

NYT de ‘Gezi etkiledi’ dedi

Gezi kalkışmasını destekleyen New York Times gazetesi de, Türkiye’nin olimpiyatları kaybetmesinde Gezi eylemlerinin etkili olduğunu ileri sürdü.

Gezicilerin, Türkiye’nin 2020 olimpiyatlarını kaybetmesine sevinmeleri de New York Times’ın sayfalarına yansıdı. Gazete, oylama sonrası Taksim’de sevinç gösterisi yapan ulusalcı gezicilere de dikkat çekti.

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler