YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canlı bombaya 40 yıl istendi
Şişli'de, 8 kilo 800 gram patlayıcı, 15 adet fünye ve bir el butonuyla yakalanan ve canlı bomba olduğu öne sürülen Gönül Erdoğan'ın 40 yıla kadar hapsi istendi.
Canlı bombaya 40 yıl istendi
26 Ocak 2010 / 16:41 Güncelleme: 26 Ocak 2010 / 16:45

Erdoğan hakkında, savunması sırasında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'la ilgili söyledikleri nedeniyle de 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.
 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya; tutuklu sanıklar Gönül Erdoğan, Mehmet Sıddık Akın, Tuncer Sağınç, Mehmet Necip Kurtcebe ve Mehmet Vefa Yamalak katıldı.
 

Duruşmada 3 sayfalık dilekçesini okuyan Gönül Erdoğan, terör örgütü elbaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarıyla ilgili bir savunma yaptı. Öcalan'a sık sık 'Sayın' diye hitap eden Erdoğan'ı mahkeme başkanı uyardı.
 Ancak savunmasına aynı şekilde devam eden Erdoğan, dışarı çıkartılması istendiği sırada savunmasını tamamladığını söyledi. Bunun üzerine üye hakim Faik Saban, "Burada bizim terör örgütü propagandası dinlemek gibi bir yükümlülüğümüz yok." dedi.
 

Mahkeme Başkanı Kemal Can ise, "Siz soruşturmasının genişletilmesini talep edeceğinizi söyleyip Abdullah Öcalan ve tutuklu bulunduğu cezaevinin şartlarını anlatıyorsunuz. Bunu, bu davaya katmanın anlamı yok. Bu davayla ilgisi yok." diyerek uyardı.
 

Daha sonra esas hakkındaki görüşü sorulan Savcı Hüseyin Ayar, Gönül Erdoğan'ın savunması sırasında suçu ve suçluyu övdüğünü belirtti. Bu nedenle Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep eden Savcı Ayar mütalaasında Erdoğan'ın 'terör örgütü üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından 17 yıldan 40 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.
 

Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan sanıklar savunmalarını hazırlamak için süre istedi. Mahkeme heyeti, sanık Gönül Erdoğan hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Dört sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştıran mahkeme, 1999 yılında Mavi Çarşı'ya molotofkokteyli atılması ve çıkan yangın sonucu 13 kişinin ölümüyle ilgili davada yargılanarak ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Metin Yamalak'ın kardeşi Mehmet Vefa Yamalak'ın tahliyesine hükmetti. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler