YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canlı bombanın kimliği belli oldu
Canlı bombanın kimliği belli oldu
02 Kasım 2010 17:48
Taksim'deki canlı bomba eylemini gerçekleştiren teröristin kimliği belli oldu. Saldırgan Van Gürpınar nüfusuna kayıtlı 24 yaşındaki Vedat Acar.

Taksim'de önceki gün meydana gelen patlamayı 1986 doğumlu 24 yaşındaki Vedat Acar isimli terörist gerçekleştirmiş.

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 31 Ekim Pazar günü saat 10.40 sıralarında Taksim Meydanı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bekleme noktasına yönelik olarak yapılan saldırıyla ilgili olarak eylemin failinin tespiti amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda eylemi gerçekleştiren kişinin Van Gürpınar nüfusuna kayıtlı 1986 doğumlu Vedat Acar isimli şahıs olduğu belirtildi.

Açıklamada, Acar'ın 2004 yılında bölücü terör örgütüne katıldığının tespit edildiği ve olay ve şahsın irtibatlarına yönelik çalışmaların çok yönlü olarak devam ettiği kaydedildi.
 

Saldırıyla ilgili 8 kişi gözaltına alındı

ABİSİNİN ADINI KULLANIP EV KİRALAMIŞ

Taksim'de saldırı düzenleyen Vedat Acar'ın üç hafta önce, ağabeyi S. Acar'ın kimliğini kullanarak Bahçelievler ilçesinde bir ev kiraladığı öğrenildi. 

Acar, 15 gün önce Bahçelievler'de Şirinevler Mahallesi Mithatpaşa Caddesi 6. Sokak Aydın Apartmanı'nda bir daireyi ağabeyi S. Acar'ın kimliğini kullanarak bir komisyoncudan 600 lira karşılığı kiraladı.

Apartmanın alt katındaki kebapçı dükkanının çalışanları, Acar'ın bozuk bir Türkçesi olduğunu ve zaman zaman yiyecek sipariş verdiğini belirterek,  ''Cerrahpaşa Hastanesi'nde tedavi görüyorum. O nedenle daireyi kiraladım'' dediğini ifade etti.

Kebapçı dükkanı sahibi Osman Gülağacı, patlamadan bir gün önce Acar'ın lahmacun siparişi verdiğini ve pazar sabahı da evin anahtarını, ''Cerrahpaşa'da işim olmadı. Anahtarı ev sahibine teslim edersiniz. Kiralamaktan vazgeçiyorum'' diyerek dükkana bıraktığını kaydetti.

Çalışanlar ayrıca, iki kişinin daha eve zaman zaman geldiğini belirterek, emniyetin saldırganın resmini basına dağıtmasından sonra resimdeki kişiyi Vedat Acar'a benzettiklerini ancak tam çıkaramadıklarını anlattı.

Bu arada Vedat Acar'ın kimliğinin tespit edilmesinden sonra kaldığı daire ve apartman terörle mücadele şubesi ekipleri tarafından arandı ve bina sakinlerinin ifadesine başvuruldu..

Dairede, çok sayıda şarap soğutma kabı bulunduğu ve patlamanın olduğu gün Acar'ın bu kaplardan ikisini yanında götürdüğü öğrenildi.

Öte yandan,  Vedat Acar'ın ailesinden bazı kişilerin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltında tutulduğu belirtildi. AA

ARAMA SONA ERDİ

Vedat Acar'ın ailesinin ikamet ettiği adreste polisin araması sona erdi. Yapılan aramalar sonucunda elde edilen dökümanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, Acar'ın ailesi çalan zillere rağmen kapılarını açmadı. Apartman sakinleri ise Acar ailesinin kalabalık bir aile olduğunu ve tanımadıklarını belirtti.
       

KAPILARI AÇMADILAR
Acar'ın oturduğu evin gazeteciler tarafından öğrenilmesinin ardından basın mensupları Acar'ın ailesinin yaşadığı eve akın etti. Kapılarını sonuna kadar kapalı tutan Acar ailesi gazetecilerin ısrarlı sorularını yanıtsız bıraktı. Acar ailesi 'Vedat Acar'ı tanımıyoruz diyerek, çalınan zillere cevap vermedi. Öte yandan bir suçtan arandığı iddia edilen ve iki karısı olduğu öğrenilen baba Ali Eşref'in kaçak hayatı yaşadığı öne sürüldü.
        

Öte yandan Acar ailesinin uzun süredir aynı yerde ikamet ettiğini ifade eden apartman sakinleri, 11 kişiden oluşan aile hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını söyledi. CHA

 

2232239
 // ali fuat atay
Bu hain teröristin ailesi derhal sınır dışı edilmelidir onlar kendi ideolojileri için bu milletin halkına askerine polisine haince ölümü pahasına saldırıp katliam yapabiliyorsa bunları caydırmak için ailelerinin hesab vereceklerini akıllarında tutarlarsa böyle eylemlere karışmazlar en ufak dahi olsa terör eylemine bulaşanlar ailesiyle birlikte sınır dışı edilsin bakın o zaman kimse yanaşırmı böyle bir eyleme lütfen devlet büyüklerimiz ...
02 Kasım 2010 23:13
....
 // adnan kurşun
sıfatında hayır yok sıkın kafasına gitsin ! bidaha da kimseyi saldıramaz .......
02 Kasım 2010 20:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler