YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canlı bomba oldu
Emniyet tüm illere "canlı bomba" uyarısı yazısı gönderdi
Canlı bomba oldu
30 Ekim 2009 / 16:35 Güncelleme: 30 Ekim 2009 / 16:56

Trabzon'da 2005 yılında Kahramanmaraş Caddesi'nde 4 arkadaşıyla birlikte bildiri dağıtırken linç edilmek istenen Nurgül Acar'la ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü tüm illere canlı bomba uyarı yazısı gönderdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yurt çapına gönderdiği istihbarat notunda aralarında Nurgül Acar'ın da bulunduğu 15-20 kişilik grubun bu yıl illegal yollardan yurt dışına çıkarak DHKP-C'nin Yunanistan kampında eğitim gördüğünü iddia ediliyor.
Trabzon'da 6 Nisan 2005'te 'Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun' başlıklı bildiri dağıtırken 4 arkadaşıyla birlikte linçten son anda kurtarılan, Türkiye'nin değişik şehirlerinde katıldığı eylemler nedeniyle 'profesyonel eylemci' unvanını alan Nurgül Acar 7 Kasım 2005'deki YÖK eyleminde tutuklanıp serbest bırakıldıktan sonra ceza almış, hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartılmıştı.
 

Acar'ın Yunanistan'a gitmeden önce internet ortamında, 'biz gidiyoruz' şeklinde veda yazısı yazdığı ve DHKP-C terör örgütünün silahlı birliğine katıldığı tespit edilirken, eski adalet Bakanlarından Hikmet Sami Türk'e yönelik Ankara'daki canlı bomba saldırısında bulunan Didem Akman'la Yunanistan'daki kampta eğitim gördüğü belirlendi.
 

"DHKP-C'nin, illegal örgütün silahlı birliğine katılan Nurgül Acar, Türkiye'ye giriş yapmıştır" ifadelerine yer verilen istihbarat notunda "Nurgül Acar'ın canlı bomba eylemi yapacağı öğrenilmiştir. Bu eylemin niteliği ve niceliği hakkında istihbarat çalışması sürdürülmektedir. Bütün birimlerin bu şahıs üzerinde gerekli çalışmaları yaparak acilen bildirmesi, her türlü istihbari bilgiyi de anında tarafımıza iletmesi gerekmektedir." denildi.
 

Samsunlu bir ailenin kızı olan Nurgül Acar Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Beşikdüzü Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar ve Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiydi. Katıldığı eylemler yüzünden KTÜ'den uzaklaştırma cezası almıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler