YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canlı bomba alarmı! İşte 16 kişilik o liste
Adıyaman Emniyeti, Diyarbakır ve Suruç bombacıları gibi eylem yapabilecek 16 kişinin isim ve fotoğraflarını tüm kentlere gönderdi.
Canlı bomba alarmı! İşte 16 kişilik o liste
10 Ağustos 2015 / 07:43 Güncelleme: 10 Ağustos 2015 / 07:50

Milliyet'ten Tolga Şardan'ın köşesine taşıdığı bilgilere göre; soruşturmalar sonucunda; Adıyaman'da IŞİD'le bağlantılı ciddi sayıda bir kitlenin bulunduğu ve bu konuda güçlü bir potansiyel ve altyapı ortamının varlığı görüldü.

Bombacının ağabeyi

Suriye'deki çatışma bölgeleriyle irtibatları tespit edilen aralarında Suruç bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün ağabeyi Yunus Alagöz'ün de bulunduğu liste belirledi.

Adıyaman Emniyeti'nin, 31 Temmuz'da gönderdiği eylemci ismi ve fotoğraflarının bulunduğu yazısında; "Bu kişilerin tıpkı Suruç benzeri eylem gerçekleştirme olasılığı bulunduğu" değerlendirmesi yer aldı.

İsim isim tespit

Bu çalışmaların ilk aşamasında, Adıyaman Emniyeti 16 kişilik bir eylemci listesi  hazırladı.

Yapılan ilk tespitler sonrasında, Suriye’deki çatışma bölgeleriyle irtibatlı olduğu belirlenen 16 kişinin, tıpkı Suruç’taki canlı bomba eylemi benzeri bir eylemi  gerçekleştirme olasılığının bulunduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü, 16 kişinin isimlerinin ve fotoğraflarının yer aldığı bir listeyi tüm kentlere gönderdi.

Adıyaman Emniyeti, 31 Temmuz’da gönderdiği eylemci listesinin yer aldığı yazısında, “yürütülen farklı soruşturmalar kapsamında Suriye’de bulunduğu yönünde teyide muhtaç  istihbari bilgiler bulunan ve terör nitelikli kayıp şahıs olarak arama kayıtlarına aldırılan şahısların bilgilerinin gönderildiği, bilgileri gönderilen şahısların 20 Temmuz  2015’te Suruç’ta Amara Kültür Merkezi önünde SGDF organizesinde yapılan basın açıklaması esnasında meydana gelen patlama olayına benzer eylem/provokasyon içerisinde yer alabilecekleri” değerlendirmesini yaptı.

Bu değerlendirmenin anlamı; IŞİD üyesi canlı bomba eylemcisi olabilecek 16 kişinin, her an Suruç katliamına benzer bir eylemi gerçekleştirebilme olasılığının bulunduğudur.

Emniyetin listesinde IŞİD bağlantılı isimler ise; Mustafa Dokumacı, Hacı Yusuf Kızılbay, Kasım Dere, Mahmut Gazi Dündar, Mehmet Mustafa Çevik, Ömer Deniz Dündar, Yakup Aktulum, Mehmet İşik, Mehmet Taşar, Muhammet Zana Alkan, Ersal Ocak, Mahmut Gazi Tatar, Recep Yaman, Memet İşbar, Salih Küçüktaş ve Suruç eylemcisi Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz’den oluşuyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler