YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çankaya’'nın kapısını birlikte açacaklar
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, 28 Ağustos’ta Meclis’te yemin etmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı görevine başlayacak. Çankaya'’daki devir-teslim törenine eşiyle birlikte gidecek olan Erdoğan, tebrikleri de Emine hanımla kabul edecek.
Çankaya’'nın kapısını birlikte açacaklar
23 Ağustos 2014 / 08:30 Güncelleme: 23 Ağustos 2014 / 10:14

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığını “A Tipi” törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den devralacak. Erdoğan, 28 Ağustos’ta Köşk yolculuğuna TBMM’de yemin ederek başlayacak.

Genel Kurul’da and

Genel Kurul, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in çağrısı saat 14.00’te olağanüstü toplanacak. Çiçek’in, TBMM Başkanı olarak oturumu açmasının ardından en yaşlı Başkanvekili sıfatına haiz olan Ayşenur Bahçekapılı vasıtası ile TBMM Genel Kurulu’na Erdoğan’ı andiçmek üzere davet edecek.

Anayasa ve içtüzük hükümlerine göre siyah takım elbise giyecek Erdoğan, salona “başbakan” sıfatıyla girecek. 12. Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanağı Başkanlık Divanı’nda alan Erdoğan, Genel Kurul kürsüsünde and içecek. Erdoğan, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bahçekapılı’nın eşliğinde salondan ayrılacak. Erdoğan’ı Başkanvekili Bahçekapılı, askeri tören kıtasıyla uğurlayacak.

Tören için TBMM’ye gidecek Cumhurbaşkanlığı Yaveri de Erdoğan’a yemin etmesinin ardından programlarında eşlik edecek. TBMM’de Cumhurbaşkanlığından gelen forsu kapalı makam aracı Erdoğan’ı bekleyecek. Yeminin ardından forsu açılacak makam aracıyla Erdoğan, seremoninin ikinci ayağı olan Anıtkabir ziyaretine geçecek.

Anıtkabir’de mozoleye çelenk koyacak Erdoğan, ardından Köşk’teki devir teslim törenine geçecek. Anıtkabir ziyaretinden sonra Erdoğan, saat 16.30’da düzenlenecek devir teslim törenine katılmak üzere eşi Emine Erdoğan ile Çankaya Köşkü’ne gidecek. Devir teslim töreninde Erdoğan için A Tipi devlet töreni uygulaması yapılacak.

Bu kapsamda Erdoğan çifti giriş kapsında atlı birlik tarafından karşılanacak. Karşılamada Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de bulunacak. Atlı birliğin eşliğinde tören alanında kendisini bekleyen Sancak ve Onur Kıtası’nı selamlayacak Erdoğan, daha sonra Büyük Şeref Kapısı’nda Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından karşılanacak.

Gül’le başbaşa görüşme

Erdoğan ve Gül makamda başbaşa görüşme yaparken, eşleri de diğer bir odada bulunacak. Erdoğan ve Gül, görüşmenin ardından Köşkün Büyük Resepsiyon Salonu’nda düzenlenecek devir teslim töreninde kendilerini bekleyen davetlilerin karşısına çıkacak.

Halef-selef cumhurbaşkanları konuklara hitaben birer konuşma yapacak. Gül çiftinin Çankaya Köşkü’nden ayrılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Büyük Resepsiyon Salonu’nda kendilerini tebrik etmek için bekleyen davetlilerin yanına dönecek ve kutlamaları kabul edecek.

İlk ziyareti yine KKTC'ye yapacak

Türkiye'nin  12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın göreve başlamasının ardından gerçekleştireceği yurtdışı gezileri de netleşmeye başladı. Erdoğan, gelenekleri bozmayacak ve ilk yurtdışı ziyaretini 1 Eylül’de KKTC’ye gerçekleştirecek. Erdoğan’ın ikinci durağı da 3 Eylül’de kardeş ülke Azerbaycan olacak.

Azerbaycan’a yapılan günü birlik ziyaretinin ardından 4-5 Eylül’de NATO zirvesine katılmak üzere Galler’e geçecek olan Erdoğan 21-26 Eylül  arasında ABD’de düzenlenecek olan BM Genel Kurulu’na katılacak.İlk ödül Kosava’dan Kosava Cumhuriyeti’nin tek Türk belediyesi Mamuşa Belediyesi Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu ile AK Parti’li vekil Rifat Sait’e Türk dünyası hizmet ödülü verecek. 

 

STAR

19:10
 // izmir izmirli
Tek kelimeyle yakışır....
23 Ağustos 2014 19:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler