YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çankaya için 2019 senaryosu
AK Parti kulislerinde yeni bir senaryo dillendiriliyor: Gül bir dönem daha devam edecek. Yerel ve genel seçimlerin birleşeceği 2019’da üç sandık kurulacak.
Çankaya için 2019 senaryosu
12 Nisan 2014 / 21:23 Güncelleme: 12 Nisan 2014 / 21:25

Vatan'da yer alan habere göre Başkent siyasi kulislerini hareketlendiren son senaryo, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Köşk’e aday olup seçilmesi halinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kararına göre yaşanabilecek ara seçim, olağanüstü kongre ve geçici başbakan yönetiminde hükümet oluşumu gibi pek çok komplikasyon yaşanabilecek süreçlerden geçileceğine dikkat çekilerek aktarılıyor.

Bir dönem daha Gül

“2019’da üç sandık” senaryosuna göre, zaten Başkanlık Sistemi’ne geçilmeden ya da anayasa değişikliği yoluyla partili cumhurbaşkanına imkan tanınmadan Köşk’e çıkmak istemeyen AK Parti lideri, Cumhurbaşkanlığı için bir dönem daha bekleyecek. Senaryoya göre Erdoğan bu ay sonunda gerçekleştirilmesi beklenen “köşk adaylığı” zirvesinde Gül mevcut pozisyonunu koruma tercihini ifade ederse, AK Parti Gül’ü yeniden aday gösterecek. Erdoğan ise adaylık için 2019’u bekleyecek. Ancak Erdoğan ve Gül arasındaki “adaylık anlaşması”, Gül’ün 2019’da Ağustos ayında görev süresinin tamamlanmasını beklemeden istifa etmeyi kabul etmesi şartına bağlı olacak.

Anayasa, genel seçimlerin 4 yılda bir, Cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareler seçimlerinin ise 5 yılda bir yapılmasını hükme bağlıyor. Buna göre bir sonraki yerel seçimlerin Mart 2019’da, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Ağustos 2019’da yapılması gerekiyor. Erdoğan’ın erken seçime gitmeme konusundaki kararlılığı çerçevesinde Haziran 2015’te yapılacak genel seçimlerin ardından bir sonraki genel seçimin tarihi de Haziran 2019’a denk geliyor. Ancak Anayasa’ya göre, Haziran’da yerel ve genel seçimler birleştirilerek yapılmak zorunda. Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi ise Erdoğan ve Gül arasında varılan mutabakat çerçevesinde Gül’ün 5 yıllık görev süresinin tamamlanmasını beklemeden istifa etmesi yoluyla öne çekilecek.

Böylece 3 seçim bir arada yapılırken, istifa zorunluluğu olmadığı için Erdoğan “Başbakan” ve “Genel Başkan” sıfatıyla Köşk’e aday olurken, Gül de isterse milletvekilliğine aday olacak.

2015 seçimlerinden tek başına Anayasa değiştirecek güçle çıkması ya da en azından istediği değişiklikleri referanduma götürecek bir sayıda milletvekilliği kazanması halinde Erdoğan, Köşk’e adaylığını koyacağı 2019’daki seçimlere kadar başkanlık sistemi ve partili cumhurbaşkanı için Anayasa değişikliklerini zorlayacak.

19:55
 // Ahmet
Hayırlısı olsun inşallah. Allah birliğimizi , bütünlüğümüzü artırsın inşallah. İkinci 10 yıl için önemli nokta. Lideri izlemeye devam...partiyi korumaya devam....
13 Nisan 2014 19:55
hayırlısı
 // gerçek
İnşallah hakkımızda hayırlısı olur....
12 Nisan 2014 22:47
hayırlısı
 // gerçek
İnşallah hakkımızda hayırlısı olur....
12 Nisan 2014 22:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler