YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Canım istiyor diye başkanlığa geçilmez’
‘Canım istiyor diye başkanlığa geçilmez’
09 Nisan 2011 08:50
Başkanlık tartışmaları tam hızıyla sürüyor... Başbakan Erdoğan Başkanlık Sistemini istiyor, Cumhurbaşkanı Gül, "endişelerim var" diyor... Tartışamalara yeni katılan bir isim ise Bülent Arınç... Arınç da Gül'ün tarafında...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Washington’daki temaslarının ardından Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Arınç, gazetecilerin “Başkanlık sistemine dair görüşünün sorulması” üzerine, başkanlık, yarı başkanlık, parlamenter demokrasinin de demokrasi içindeki yönetim biçimleri olduğunu ve hepsinin yönetimin daha iyi nasıl olabileceği gayesine yöneldiğini söyledi.

“Türkiye için hangisinin gerekli olduğu konusu tartışılacak bir konuysa, evet bu tabu değildir, bu tartışılabilir” diyen Arınç, bu tartışmaların demokrasi içerisinde, parlamentoyu dışlamadan, Anayasa’yı gözetmek suretiyle yapılması gerektiğini belirtti.

Parlamenter sistem daha iyi

Arınç, şöyle devam etti:

“Bu, ’Benim canım kahve istiyor’ demeye benzemez. Altyapısı olması gereken ve Türkiye’de uzun deneyimlerden sonra niçin böyle bir sistem arayışına girdiğimizi hem hukuken hem siyaseten izah etmeyi gerektirecek bir düşüncedir. Sayın Başbakan, ’Başkanlık sistemi olabilir’ diyor, bir kısmı ’Hayır olmayabilir, bu sistem daha iyi’ diyor, bir kısmı Fransa’daki sistemi çok daha iyi ve mantıklı buluyor. Bunların hepsine saygı göstermek lazım, ama bu bugünden yarına Türkiye şu sisteme geçecektir anlamında değildir.”

Türkiye’de düşünce ve fikir özgürlüğü içerisinde her konunun tartışılabileceğini ifade eden Arınç, “Ben Meclis Başkanlığı yapmış bir insan olarak parlamenter demokratik sistemin Türkiye için daha iyi olduğunu söylemiştim, ama bu kanaatim bana ait bir kanaattir. Farklı da olabilir, onlara da saygı gösterilir. Sonunda Türkiye böyle bir arayışa girecekse yasal prosedür neyi gerektiriyorsa o yapılır” dedi.

En çok tutuklu gazeteciler soruldu

Arınç’a ençok yöneltilen soru ise Türkiye’deki basın özgürlüğüyle ilgiliydi. Bu sorular üzerine Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik düşünmediklerini belirten Arınç, Türkiye’de şu anda 25-26 gazetecinin de Terörle Mücadele Kanuna aykırı eylemleri sebebiyle hükümlü olduğunu yineledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler