YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canaydın'dan Polat'a vasiyet
Efsane başkan, bugün Bursa’da toprağa verilecek. Kardeşi Mustafa Canaydın, “Lisede ve kulüpte tören istemedi. Kendi arzusu üzerine tabutunda sarı-kırmızılı bayrak da olmayacak, sadece kurdele bulunacak. Babamızın mezarının yanına gömülecek” diye konuştu..
Canaydın'dan Polat'a vasiyet
24 Mart 2010 / 07:26 Güncelleme: 24 Mart 2010 / 07:31

Önceki gece hayatını kaybederek spor kamuoyunu yasa boğan Galatasaray eski Başkanı Özhan Canaydın bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Canaydın, Bursa Organize Sanayi Bölgesi Camisi’nde öğleyin kılınacak cenaze namazınının ardından, Hamitler Kent Mezarlığı’ndaki Aile Kabristanı’nda babasının yanına gömülecek. Bursa’daki fabrikalarında taziyeleri kabul eden kardeşi Mustafa Canaydın, “Baba gibi sevdiğim ağabeyimin ömrü boyunca kimseye kötülüğü dokunmadı, kimseye zarar vermedi, birçok iyilikte bulundu. Kimseye kırgınlığı yoktu. Tarafsız kalmaya çalışan ağabeyimin ağzından rahatsızlığına rağmen birçok şey yazıldı. Aile olarak bu duruma çok üzüldük” dedi.

“BENİ DOLAŞTIRMAYIN” DEDİ

Mustafa Canaydın, ağabeyinin kendisine “Beni fazla dolaştırmayın. Kulübe ya da Galatasaray Lisesi’ne götürmenize gerek yok. Direkt işyerimin yanındaki Organize Sanayi Bölgesi Camisi’ne götürün” dediğini belirterek, “Vasiyeti üzerine şaşaalı bir tören yapmayacağız. Tabutunda Galatasaray bayrağı da olmayacak, sadece sarı-kırmızı kurdele bulunacak” açıklamasında bulundu. Özhan Canaydın’ın, torunu Ali Talat Deniz’i çok sevdiğini ve ölmeden önce son kez gördüğünü sözlerine ekleyerek, “Onu görünce çok iyi oldu. Hatta biz eve gidelim dedik. Yarım saat sonra da öldü” dedi. Oğlu Murat Canaydın da şunları söyledi: “Ben babamı, ama Türkiye çok önemli bir değerini kaybetti. İstanbul’da tören istemedi. Sevenleri ile Bursa’da buluşacak.”

Çıkarcıları yazdığı bir defteri vardı!

Hasan Şaş “G.Saray’a hizmet adına kendi çıkarlarına hizmet edenlere kızar, onlarla mücadele ederdi. Bu kişileri yazdığı bir deferi vardı. Bunu bize göstermişti. Statta onun için pankart açanlara çok üzüldüm. Onların vicdanı rahat mı acaba? Keşke ölmeden önce değerini bilebilseydik” dedi.

Camianın yaptığını hazmedememişti

Hakan Şükür, “Öğrettiklerine baktığınızda kişilik, duruş ve sportif olarak tarihin en başarılı başkanıydı. Camiadan ayrılmadan önce yapılan şeyleri hazmedememişti. Çok üzülmüş ve yıpranmıştı. Hak etmediği şeyleri yaşamak, insanı, hastalıkları farklı yerlere götürebiliyor” diye konuştu. 

Seyrantepe Stadı’na Canaydın adı verilsin

Canaydın’ın adının ölümsüzleştirilmesi için çalışmalar başlarken, Seyrantepe’de yapılan stada onun isminin verilmesi gündeme geldi. Stadın yapımı için rahmetli başkanın büyük mücadele verdiğine dikkat çekilerek, sponsorluk anlaşması yapılan Türk Telekom’un izin vermesi halinde isim değişikliğine gidilecek.

20 sayı atardım 83 cm zıplardım

Canaydın’ın kardeşi Mustafa Bey, “Son günlerinde basketten konuştuk. Ona ‘10 sayıyı geçiyor muydun?’ dediğimde, 20 sayı yaptığını söyledi. ‘Hidayet’ten bile iyiymişsin’ dedim. ‘20-30 cm zıplar mıydın?’ diye sorunca, ‘Hayır 83 cm zıplardım’ yanıtını verdi. Kazandıkları kupanın kadrosunu tek tek saydı” dedi.

Projelerimi bitir Adnan

Başkan Adnan Polat, önceki gece hayatını kaybeden eski başkan Özhan Canaydın’ın kendisinden istediği son şeyi açıkladı. Polat, “Canaydın son 15 gündür yoğun bakımdaydı. Bu dönemde kendisiyle iki kez görüştüm. Bana ‘Galatasaray’ın geleceği için çok önemli projeler başlattık. Lütfen bu işin peşini bırakma Adnan. Başlattığımız projeleri ne olursa olsun bitir’ diyerek vasiyette bulundu. Ayrıca ailesi ile yaptığım görüşmelerde de bana bu konudan bahsedip, Canaydın için projeleri bitirmemi istediler. Canaydın’ın benim başkan olmamdaki katkıları büyüktür. Kendisinin başkanlık döneminde de birçok konuda mücadele verdik. Ailesinin, Galatasaray camiasının ve onu sevenlerin başı sağolsun” dedi.

Mesajlarını halkımız algılayamadı

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, Özhan Canaydın’ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Dünkü idman öncesi açıklamalar yapan Kara Kartal’ın hocası, “Galatasaray düşüncesinin ön planda olduğu bir akımın öncüsüydü. Türk sporuna yönetici ve sporcu olarak büyük hizmetler verdi. Bazı mesajları halkımız tarafından algılanamadı. Özhan Ağabey sadece Galatasaray’a değil, Türk futboluna da çok şeyler kattı. Benim hayatımda da önemli bir yeri var. Teknik direktörlüğe başladığımda o yöneticiydi. Sert görünümlü, pamuk yürekli birisiydi. Bende emeği var. Ben hakkımı helal ediyorum. İnşallah o da etmiştir” dedi. Bu arada, Hamburg’da bu pazar günü Özhan Canaydın için “yas günü” düzenleneceği açıklandı.

Beşiktaş’tan saygı duruşu

Ezeli rakip Beşiktaş, önceki gün hayata gözlerini yuman Özhan Canaydın’ı unutmadı. Mustafa Denizli, antrenörler ve tüm futbolcular antrenman öncesi 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Tüm kulüplerden taziye mesaj yağdı

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor, resmi sitelerinde “Değerli bir spor adamını kaybettik. Galatasaray’ın ve Türk sporunun başı sağolsun” açıklaması yaptılar. Diğer kulüplerle, tüm federasyonlardan ve spor teşkilatlarından da Özhan Canaydın için taziye mesajları yayınlandı.

Cenazeye 50 otobüs ve Mondi de gidecek

Galatasaray eski yöneticisi Abdurrahim Albayrak, Canaydın’ın asla unutulmayacağını belirterek, “Cenaze için Altur’un önünden 07.00’de Bursa’ya 50 otobüs kaldıracağım” dedi. Köln’de futbol hayatını devam ettiren Mondrgaon’un da bugünkü cenaze için Bursa’ya geleceği öğrenildi.

Gül: Örnek bir spor adamını kaybettik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Canaydın Ailesi’ne ve Galatasaray Başkanı Adnan Polat’a başsağlığı telgrafı gönderirken, Türkiye’nin örnek bir spor adamını kaybettiğini belirtti. TBMM Başkanı Şahin, Başbakan Erdoğan ve siyasi parti başkanları da başsağlığı mesajları yayınladılar.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler