YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çanakkale'yi örtbas etmeye çalışanların Kut'ül Amare denemesi tutmadı
Cüneyt Polat unutturulmaya çalışılan zafer Kut'ül Amare ile ilgili, '' Çanakkale Zaferi ve Kut'ül Amare Zaferi ikisi de bizim için aynı değerdir. Çanakkale'yi örtbas edemeyenler, İngiliz dostluğuna, bu ülkenin evlatlarının kanını feda etmişlerdir!'' dedi
Çanakkale'yi örtbas etmeye çalışanların Kut'ül Amare denemesi tutmadı
30 Nisan 2016 / 07:00 Güncelleme: 30 Nisan 2016 / 08:16

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın sunduğu 'Gözden Kaçanlar' programına konuk olan Araştırmacı-yazar Said Alpsoy ve Gazeteci-belgesel yapımcısı Cüneyt Polat Unutulan Zafer Kut'ül Amare Zaferi ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

İşte programdan önemli satırbaşları

Cüneyt Polat İngilizlerin Kut'ül Amare'yi sildirmeye çalıştıklarından bahsederek, ''Çanakkale Savaşı, bütün bir tarihe baktığınız zaman bugüne dek dünyanın görüp görebileceği en muhteşem savunma savaşıdır. O kadar büyük bir kuvvetle, bir yarımadaya çıkıp, galip gelemeyen tek ordu da İtilaf Devletleri'dir. Türk askerinin büyük fedakârlıklarıyla kazanılmıştır ve eşi benzeri yoktur. Fakat Çanakkale, bir savunma savaşıdır. 

Kut'ül Amare ise çok farklı. İngilizleri önce durduruyoruz, bekletiyoruz, zamanı gelince saldırıyoruz, perişan ediyoruz, geri püskürtüp Kut'a sıkıştırıyoruz. Kut'da 100 küsur gün İngilizleri bekletiyoruz, atlarını kestirip yedirecek duruma getiriyoruz ve generallerini esir alıyoruz. Bir de İngilizler bize çekilmemiz için para teklif ediyorlar. 

Çanakkale'ye baktığınızda eşi benzeri olmayan ayrı bir destandır. Kut'ta da İngiliz ordusunu durduruyorsunuz. Osmanlı ordusunun savaşta öyle muazzam bir çekilişi vardır ki İngilizler Osmanlı'ya takip edip saldıramamışlardır bile. Muhteşem bir paralel siper örgüsü vardır Osmanlı'nın. İngilizler defalarca kez saldırmalarına rağmen başaramamışlardır. Bu anlamda Kut'u, durdurup geri püskürtme ve bütün dehayı gösterme savaşı olarak niteleyebiliriz.

Hem Çanakkale Zaferi, hem Kut'ül Amare Zaferi ikisi de bizim için aynı değerdedir. Ama Çanakkale'yi örtbas edemeyenler İngiliz dostluğuna, bu ülkenin evlatlarının kanını feda edebilmişlerdir. O da bu işin acı tablosudur'' dedi.

KANALAHABER.COM / ÖZEL HABER

 

Asalaklar
 // CEM
Dünyadaki çoğu sömürgeyi savaşarak değil masa başında elde ettiler.Savaşmak içinde sömürgelerinden topladıkları askerleri piyon olarak öne sürdüler.Korkakça ve kalleşce bir tarikleri var.Döktükleri insan kanının haddi hesabı yok bunların...
30 Nisan 2016 Cumartesi 11:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler