YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Çanakkale zaferi kadar önemli'
Devlet Bakanı Bağış, 12 Haziran seçiminin Çanakkale zaferi kadar önemli olduğunu söyledi.
'Çanakkale zaferi kadar önemli'
17 Mayıs 2011 / 16:26 Güncelleme: 17 Mayıs 2011 / 16:36

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''2002'de iktidar olduk. 2007'de muktedir olduk. 2011'de de milleti muktedir kılacağız. Bu seçim onun için en az Çanakkale Zaferi kadar önemlidir'' dedi.

Bağış, Ümraniye Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde AK Parti Ümraniye İlçe Kadın Kolları tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de, kendi insanını hor gören, ''bidon kafalı'' diyen zihniyetin Türkiye'nin yasaklarla, baskıcı rejimle anılan karanlık günleri yaşattığını söyledi. Bağış, Cemil Meriç, Necip Fazıl ve Nazım Hikmet'in değerli olduğunu ifade eden bir iktidarın var olduğunu belirtti.

Nazım Hikmet'in Türkçeyi en güzel kullanan şair olduğunu anlatan Bağış, Nazım Hikmet'in vatandaşlığının kendi iktidarları dönemlerinde verildiğini söyledi.

Hükümetin icraatlarını da anlatan Bağış, isteyenin istediği hastaneye gittiğini, istediği eczaneden ilacını alabildiğini anımsattı.

''Bu yaptıklarımız yetmez. Milli geliri 25 bin dolara çıkarırız 2023 yılında'' diyen Bağış, Türkiye'nin her yerinde Şırnak'ın dağ köyünde de büyükşehirlerde de okullarda bilgisayar sınıfları bulunduğunu söyledi.

Her çocuğa birer tablet bilgisayar vereceklerini, kitapların da onun içinde olacağını dile getiren Bağış, elektronik tahtada görülecek derslerin bilgisayarlarda olacağını ifade etti.

Egemen Bağış, bu ülkede okula giden herkesin, Atatürk'ün 7 yaşında dayısının çiftliğinde karga kovaladığını bildiğini ama Atatürk'ün 1920'lerde bir balkan birliği kurulması ve onun bir Avrupa birliğine dönüşmesi gerektiğini söylediğinin ise bilinmediğini belirtti.

Türkiye'de artık çok farklı bir neslin yetiştiğini, o neslin çılgın ve cesur projeler üreteceğini dile getiren Bağış, bugüne kadar demokrasi, laiklik, çağdaşlık nutukları atanların, ülkenin kadın, çocuk ve engellilerini mağdur konumuna ittiklerini ileri sürdü.


-TÜRK KADINI-


AK Parti'nin Türk kadınının siyasette aktif hale getirdiğini belirten Bağış, diğerlerinin ise sadece bu konuda nutuk attığını söyledi.

Bağış, ''Bizim medeniyetimiz, bizim kültürümüz hep kadına değer vermiş. Türk hakanları yurtlarını hep kadınlarıyla yönetmişler'' dedi.

Meclisteki yüzde 9 kadın temsilinin yetersiz olduğunu ifade eden Bağış, yeni dönemde kadın milletvekili oranının yüzde 20'yi bulacağına inandığını bildirdi.

''Kadınların siyasette önünü kotalarla değil, onlara eşit yarışma fırsatı vererek açıyoruz'' diyen Bağış, annelere verilen değere de işaret etti.

''Hiçbir anne, evladının dağa çıkmasını, ölmesini istemez. Hiçbir anne, evlat acısı karşısında siyasi düşüncelere giremez'' görüşünü ifade eden Bağış, demokratik açılıma ''anneler bir daha ağlamasın'' diye başladıklarını anlattı.

Türkiye'de annelerin huzur içinde, evlatlarının geleceğinden emin olmasını sağlamak istediklerini belirten Bağış, bunun istikrarla, ekonomi büyüyerek, sağlanabileceğini söyledi.


-ZAFERLER-


Bağış, 12 Haziran seçimlerinin, Malazgirt ve Çanakkale Zaferi kadar önemli olduğunu ifade ederek, tek başına iktidar olacak güce sahip tek partinin AK Parti olduğunu iddia etti.

Diğer partilerin ise ''Belki koalisyon ortağı oluruz'' düşüncesinde olduğunu savunan Bağış, Türkiye'nin bir daha koalisyon dönemlerini yaşamaması gerektiğini söyledi.

Bağış, ''2002'de iktidar olduk. 2007'de muktedir olduk. 2011'de de milleti muktedir kılacağız. Bu seçim onun için en az Çanakkale Zaferi kadar önemlidir'' diye konuştu.

Türkiye'de bir daha milli iradenin üzerine bir irade çıkamaması için bütün vatandaşların ''benim'' diyebileceği bir anayasanın hazırlanması gerektiğini dile getiren Bağış, ''Bu ülkede herkesi kucaklayan bir anayasaya kavuşmamızın vakti geldi'' dedi.

Askeri anayasa ile asgari demokrasi olacağını belirten Bağış, ''Bugünkü anayasa ile benim ülkemi AB üyesi yapamam'' açıklamasında bulundu. AA

Bağış, toplantı öncesinde Cemil Meriç Kültür Merkezi Meslek Edindirme Kursunun sergisinin açılışını da yaptı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler