YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çanakkale Savaşı'nda İngiliz taburunu yutan bulut!
Kahramanlıkların tarihe altın harflerle yazıldığı, ardında binlerce ibretlik hikayelerin anlatıldığı Çanakkale Savaşları, 100 yıl sonra bile bazı bilinmeyenleriyle yeniden hatırlanıyor.
Çanakkale Savaşı'nda İngiliz taburunu yutan bulut!
17 Mart 2015 / 08:24 Güncelleme: 17 Mart 2015 / 08:29

Çanakkale Boğazı'nı geçip, İstanbul'a ulaşmak isteyen Küresel Eşkıya İtilaf Devletleri, binlerce askerle Gelibolu Yarımadası'na ayak atmış, vatan topraklarımızı işgal etmişti. Her karış toprağında kanlı savaşların yaşandığı, anaların oğullarının başına kına yakarak savaşa gönderdiği bölgede, İngiltere'den gelen 4. Norfolk Taburu'nun Anzak Koyu'nda, bir bulut kütlesinin içinde kaybolduğu iddiası, 100 yıldır konuşuluyor. Gelibolu Yarımadası'ndaki savaşa katılan İngiliz Kraliyet Ordusu'na ait 4. Norfolk Taburu'nun, 12 Ağustos 1915 tarihinde Anzak Koyu mevkiindeki 60. Tepede büyük bir bulut kütlesinin içinde kaybolduğu iddia edilmiş, bu olay savaştan sonra çeşitli tarih kitaplarında yerini almıştı.

Yeni Zelanda Kıtası'nın 1. Sahra Birliği'ne bağlı 3. Bölükte savaşa katılan F. Reichardt, R.Nevnes ve J.L. Newman adlı üç asker, bu olaydan 50 yıl sonra olayın görgü tanığı olduklarını iddia etmiş, güneyden esen 70 kilometre hızındaki rüzgara rağmen, yaklaşık 250 metre uzunluğunda, 65 metre yüksekliğinde ve 60 metre genişliğindeki bulut kültesinin yer değiştirmeden 60. Tepe üzerinde durduğunu ve İngiliz askerlerinin bu kütlenin içinde kaybolduğunu anlatmışlardı. Bu olay, kimilerine göre gerçek, kimilerine göre rivayetten başka bir şey değildi. Ancak, bu tür olaylar, tek bir gerçeği değiştirememişti; o da, ''Müslüman Mücahitlerin vatan ve millet sevgisi uğruna verdiği binlerce candı...''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler