YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çanakkale için anlatılan hikayelerin ne kadarı gerçek?
Kanal A'da Çerçeve programına konuk olan Doç. Dr. İbrahim Tüzer, "Destansı olaylarda kurgu vardır ancak Çanakkale için bunu diyemiyoruz. Çünkü olmayacak bir şey yaşanmış " dedi.
Çanakkale için anlatılan hikayelerin ne kadarı gerçek?
19 Mart 2015 / 08:55 Güncelleme: 19 Mart 2015 / 08:58

Kanal A'da Fatih Şahin'in hazırlayıp sunduğu Çerçeve programına konuk olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Tüzer ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Olgun Çanakkale Savaşları hakkında anlatılan hikayelerin gerçekliğini değerlendirdiler.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Tüzer'in konuya ilişkin açıklamaları:

"Şimdi, bu edebiyatın malzemesinin içerisine giren bir durum aslında. Sadece hikayelendirmeye dayalı bir edebi metin oluşturmaya yönelik olarak değil, bizatihi cephede yaşanmış olayların menkıbe vaadi. Esatiri bir olay olarak anlatılıyor olması. Bunlara yönelik bir çok hikayeler var. Bunların gerçekliği Çanakkale olunca sorgulanmıyor. Böyle bir durumda söz konusu. Mesela Norfolk olayı tam da bunu söylemek istiyorum. Normalde bir edebi metin içerisinde, bu tür hikayeler anlatıldığında bunun gerçekliği sorgulanır. Yaşanmış olma ihtimali ne kadar diye sorgulanır. Ama Çanakkale söz konusu olduğunda Seyit Onbaşı'nın kendi ağırlığının kaç katı olan topu kaldırmasında, bu hikayelerin gerçekliği sorgulanmıyor ve olabilirliği tartışılmıyor. Evet olmuştur. Çanakkale'de yaşanmıştır. Bu hikayeler gerçektir. Dolayısıyla biz bu edebi metinlerin tahlillerinde bunların üzerine tartışmıyoruz. Çanakkale'ye özel bir şey bu. Başka anlatılan bir sürü destansı olay var. Onların bir tarafında mutlaka kurgu vardır diyoruz. Ama Çanakkale denildiğinde olabilir diyoruz. Çünkü olmayacak bir şey yaşanmış Çanakkale'de. Edebiyata yansıyan biçiminde de bu var. 57. Alayı da olmuştur yaşanmıştır. İşte daha üst seviyede meleklerin indiğinden bahsedilen olaylarda....Bu hikayelere olmamıştır diyemiyoruz. Çünkü galip gelinen bir savaş var ortada. Biz İngilizlerin kendi askerlerine propaganda yapmak için bastırdığı broşürlerde "Gidin Dardaneller de tatil yapın biraz da cephede kalırsınız" propagandasına karşılık kınalı Ali'leri koyuyoruz. Bu iki taraf bu yüzden mukayese edilemez."

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Olgun ise konuya ilişkin şu cümleleri kurdu:

"Gerçekten Çanakkale, anlaşılacak bir ruh değil. Neden anlaşılacak bir şey değil? Seyit Onbaşı o resimde çekilmiştir bakın. Harp mecmuası çıkarıyor Osmanlı Devleti savaş döneminde propaganda yapmak amacıyla. Osmanlı o dönem propagandayı iyi kullanmıştı. Bu amaçla bir harp mecmuası çıkarıyor. Nitekim onun kapak resmine de o yerleştiriliyor. Nitekim fotoğraf çektirmek için diyorlar ki şunu bir al, yerinden oynatamıyor. O fotoğrafta sırtındaki makettir. Ama anlamak zor o günün duygularıyla onu kaldırıyorsunuz, götürüyorsunuz ve atış yapıp isabet ettiriyorsunuz. "

Yeni Zelanda kaynakları tarafından açıklanan Norfolk olayı nedir?

"Bu olay önemli bir olaydır. İngilizlerin seçkin bir birliği var. Adı Norfolk. Özel olarak getirilmiş bir birlik. Anlatılanlara göre bir savaş esnasında, bir bulutun gelmesi ve orayı karartması sonrası, bu alayın ortadan kalkması hadisesidir. Bunun gibi bir çok olay var. Aynı şey Milli Mücadele döneminde de yaşanmıştır. Bir tepede, yılanlar ortaya çıkmıştır. Ve Yunan askerlerinin hepsini sokarak öldürmüştür. Aynı şekilde Batılı yazarların belirttiği gibi yeşil sarıklıların atların üzerinde gelmesi... Onlar anlatırlar biz Çanakkale'yi kazanırdık ama o yeşil sarıklılar olmasaydı derler."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler