YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Can Dündar'ın arşivi: ABD Büyükelçisi Edelman'ı kovun
Can Dündar'ın 2005'teki yazısında, dönemin Cumhurbaşkanı Sezer'in Suriye gezisine karşı çıkan ABD Büyükelçisi Eric Edelman'ı “istenmeyen adam” ilan edip Türkiye'den gönderilmesini istemiş.
Can Dündar'ın arşivi: ABD Büyükelçisi Edelman'ı kovun
31 Mart 2016 / 15:13 Güncelleme: 31 Mart 2016 / 15:15

MİT TIR'larına ait görüntüleri yayınladığı için tutuklanan ve AYM kararı ile serbest kalan “casusluk" zanlısı Can Dündar'ın geçtiğimiz haftaki duruşmasına katılan yabancı diplomatlar Türkiye'ye hukuk baskısı yapmıştı.

Dündar'a destek vererek Türkiye'nin iç işlerine müdahale etmek isteyen diplomatlara en sert tepkiyi ise , “Siz kimsiniz, ne işiniz var orada? Bunlar bu ülke içinde gövde gösterisi yapabilecek kadar haddi tecavüz edebiliyorlar" sözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan göstermişti. Erdoğan'ın bu duruşuna itiraz eden çevreleri zora sokacak aksi bir tutum ise Can Dündar'ın arşivinden çıktı.

Casusluktan yargılanan Dündar'ın 2005 yılında Milliyet gazetesinde kaleme aldığı yazıda, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Suriye ziyaretine karşı çıkan ABD Büyükelçisi Eric Edelman'ı “istenmeyen adam" ilan ederek ülke dışına çıkarılmasını istemiş. Sezer'i “baskılara boyun eğmedi" diyerek öven Dündar, Edelman için ise “İtibarlı ülkeler böyle davranan diplomatın bir an önce ülke dışına çıkmasını isteyebiliyor" çağrısını yapıyor.

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, duruşmanın yapıldığı salonda Can Dündar ile yaptığı selfieyi Twitter hesabından paylaştı.

"İstenmeyen Adam Edelman'a kapıyı gösterin"

11 yabancı ülkenin diplomat düzeyinde desteği ile Türkiye'ye mahkeme baskı kurdurtmaya çalışan Dündar'ın 11 yıl önce ABD elçisinin kovulmasını istediği yazının ilgili bölümü şöyle:

“Bir diplomatın, görev yaptığı ülkenin iç ve dış politikası hakkında halk önünde açıklama yapmasına "diplomatik karışma" deniyor. İtibarlı ülkeler, böyle davranan diplomatın bir an önce ülke dışına çıkmasını isteyebiliyor. Birleşmiş Milletlerin 1961 tarihli "Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi" de buna cevaz veriyor. "Persona non grata" ilan edilen diplomatın ertesi gün bavulunu toplayıp ülkesine dönmesi gerekiyor. Amerikan Büyükelçisi Eric Edelman, 14 Martta Cumhurbaşkanı Sezer'in muhtemel Suriye ziyareti sorulduğunda "Umarım Türkiye de Suriye'nin Lübnan'dan çabuk biçimde çekilmesini destekleyen uluslararası uzlaşmaya katılacaktır" diyerek "Gitmeyin" mesajı verdi… Cumhurbaşkanının baskılara boyun eğmeyip Şama gideceğini açıklaması sevindirici. Türkiye'nin komşularıyla iyi ilişkiler geliştirme çabasını sürdürmesi bu tür dayatmalara en iyi cevaptır. Bir başka iyi cevap ise, "İstenmeyen adam"a kapıyı göstermektir."

YENİŞAFAK

 

 // Ömer
bunlar morris silo'nun talebeleri. Dün dündür. Bu gün bu gündür. verilen direktifler doğrultusunda şekle giren değişik şeyler!...
31 Mart 2016 16:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler