YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Can Dündar'a anlaşmalı tahliye!
Yargılanması sürerken tutukluluğun devamına karar verilen Can Dündar'ın, mahkeme kararına itiraz etme gereği bile duymadığı ortaya çıktı. Dündar'ın doğrudan AYM'ye başvurması, “Tahliye kararı önceden biliniyor muydu” sorusunu gündeme getirdi.
Can Dündar'a anlaşmalı tahliye!
01 Mart 2016 / 11:03 Güncelleme: 01 Mart 2016 / 11:12

MİT TIR'larının durdurulmasının ardından Cumhuriyet Gazetesi'nde FETÖ/PDY lehine haber ve yazıları sebebiyle örgüt işbirlikçiliği, casusluk ve darbe suçlamaları kapsamında tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi'nin tartışmalı bir kararı ile tahliye olan Can Dündar'ın AYM'nin kararını önceden bildiğini gösteren önemli bir ayrıntı ortaya çıktı.

Dündar'ın avukatlarının iddianamenin kabulü esnasında tutukluluğun devamına karar veren 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına karşı 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz hakları olduğu halde itirazda bulunmadıkları öğrenildi.

İÇ HUKUK YOLLARI TÜKETİLMEDİ

İç hukuk yolları tüketilmeden doğrudan AYM'ye yapılan başvuru AYM tarafından kabul edildi. Bu karar bizzat AYM'nin hazırladığı "66 Soruda Bireysel Başvuru Hakkı" konulu kitapçıkta yer alan "İhlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için kanunlarda öngörülmüş olan idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının başvurucu tarafından tüketilmesi" şartının açıkça ihlali anlamına geliyor.

7. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandıktan sonra 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz eden Dündar'ın avukatları tahliye için gerekçe hazırlama ihtiyacı bile duymadı. Avukatların AYM'ye başvuruyu çok önceden planladıkları, bu nedenle gerekçe hazırlama gereği duymadıkları öne sürüldü.

8. Sulh Ceza Hakimliği'nin itiraz başvurusunu reddetmesinin ardından Dündar'ın avukatları AYM'ye koştu. Bu sırada soruşturma aşaması tamamlanan iddianame 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Mahkeme iddianameyi kabulü ile birlikte dosyadaki tutuklu sanıklar Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutukluluğunun devamına hükmetti. Bu karara karşı 7 gün içerisinde 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne avukatlar itiraz hakkını kullanmadı.

MAHKEME JET HIZIYLA KARAR VERDİ

Anayasa Mahkemesi, Dündar ve Gül'ün başvurularını 40 gün içerisinde işleme koyarak ilginç bir uygulamaya imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın twitter ile ilgili hak ihlali başvurusunu 2 yıldır gündemine almayan yine binlerce başvuruyu bekleten AYM, Can Dündar ve Erdem Gül'ün dosyasını ise jet hızıyla gündeme aldı.

Başvurudan itibaren 40 gün içerisinde görüşülen dosya ile ilgili iç hukuk yollarının tüketilip tüketilmediğinin ilgili mahkemeye sorulması gerektiği halde AYM'nin sorma gereği bile duymadığı öğrenildi.

Avukatların 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz hakları olduğu gerçeğini görmezden gelen AYM, tahliye kararıyla Bireysel Başvuru Şartları arasındaki “İhlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için kanunlarda öngörülmüş olan idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının başvurucu tarafından tüketilmesi" maddesini açıkça ihlal etti.

FETÖ ÖNCE DİNLEMİŞ

Can Dündar'ın örgüt tarafından uzun süre 'Organize suç örgütü mensubu' olduğu gerekçesiyle dinlendiği, 5 bin 172 telefon görüşmesinin kaydedildiği ortaya çıktı. Böylece Dündar ile FETÖ arasındaki ortaklığın nasıl başladığı da ortaya çıktı.

Mahkemeye yazılan talep yazısında FETÖ dosyalarından tutuklu İstanbul Eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in imzasının bulunması dikkat çekti.

AMAÇ KAYIT YAPMAKTI

FETÖ'den tutuklu dönemin İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Erol Demirhan'ın da dinleme talebine imza attığı belirlendi. Paralel polislerin Dündar'ı dinlenmesindeki amaçlarının ise Dündar'ın ilişkilerini kayıt altına alabilmek olduğu kaydedildi.

Dündar'ın dinlendiği dönemde bir kadınla görüşürken paralel polisler tarafından çekilmiş fotoğrafları medyaya servis edilmişti. Dosya VİP dinlemelere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında da tahkikat konusu yapıldı.

 

YENİ ŞAFAK

ÜSTÜNLERİN YARGIÇLARI
 // Mustafa KÖMÜR
Adnan MENDERESDEN günümüze alçak yargıçlar ve üstünleri bizi 13 yıl iktidar yaptı ama az bedel ödediler hiç yargıç yargılanmadı ama bu millet 49.9 la bu alçakları yargılamaya devam ediyor .üstünler ve yargıçları
diz çökene kadar yola devam ey millet biz kazanacağız.....
01 Mart 2016 Salı 17:18
biliyodu
 // Muammer Bekaroğlu
can dündar tahliye olacağını bal gibi biliyordu,abd başkanyardımcısı kimler konuştuğuna bakın,abd nin adana(ajanı)konsolosu güneydoğuyu ziyaret ediyor seresi bu sur ve şırnak kimsinizbe biz müstemlekemiyiz,balgibi cananın can,ı ı kurtarmaya geldiler.ama abd ye de kalmaz bu dünya....
01 Mart 2016 Salı 16:22
 // Ömer
halen tutturmuşlar yok efendim iç hukuk yolleri tüketilmemişmiş yok eşitlik miş yok evrense hukuk muş... Yahu C.başkanına ayıbını örtme çabasını otellerde kokteyli toplantılarda cevaplamak yerine yıllardır bekleyen davaları karara bağlamaya bak. Veya c.tesi pazar yapın toplantınizii.. Mahkeme tatilde...
01 Mart 2016 11:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler