YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Can Dündar'a adliye önündeki silahlı girişimden karısı kurtardı
Can Dündar'a adliye önündeki silahlı girişimden karısı kurtardı
07 Mayıs 2016 01:12
Gazeteci Can Dündar'a Çağlayan adliyesi önünde silahlı saldırı yapıldı. Kurşunlar Dündar'a isabet etmezken olay yerinde olan NTV muhabiri hafif şekilde yaralandı. Dündar'ı saldırıda eşi Dilek Dündar korudu.

MİT TIR'ları davasında kapsamında Çağlayan Adliyesi'nde bulunan Can Dündar'a, adliye önünde silalı saldırı yapıldı. Saldırgan gözaltına alındı. Saldırıda Can Dündar herhangi bir yara almadı. Kurşunlardan biri Dündar'ın yakınında bulunan NTV muhabiri Yağız Şenkal'in bacağını sıyırdı.

"VATAN HAİNİSİN" DİYE BAĞIRIP KURŞUN SIKTI

MİT TIR'ları davasının bugünkü duruşmasında mahkeme heyeti karar için ara verdi. Bu sırada adliye önünde Can Dündar gazetecilerin sorularını yanıtlarken bir şahıs yanına yaklaşıp "Vatan haini" diye slogan atarak Dündar'ın ayaklarına doğru iki el ateş etti. Dündar herhangi bir yara almazken, yanında bulunan NTV muhabiri Yağız Şenkal'in bacağını bir kurşun sıyırdı.

SALDIRGANA İLK MÜDAHALE DÜNDAR'IN EŞİNDEN

Çanakkale CHP milletvekili Muharrem Erkek, saldırı sonrası şahsın boynunu büküp elini tutttu. Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar da şahsın yakasından tutup çekti.

ELLERİNİ KALDIRIP TESLİM OLDU

Silah seslerini duyan polislerin olay yerine gelmesiyle şahsın etrafını sardılar. Polisler şahsa silahını atıp teslim olmasını söyledi. Saldırgan ellerini havaya kaldırıp üzerinde silah olmadığını polislere gösterdi. Daha sonra yere diz çöktü ve yere yatarak teslim oldu.

DİLEK DÜNDAR OLAYI ANLATTI

Dilek Dündar, saldırı anını şöyle anlattı, "Silahı görünce üzerine gittim. Çanakkale CHP milletvekili de üzerine gitti. O sırada 'vatan hainisin' deyip iki defa ateş açtı. Can'ı o sırada başka bir yere kaçırdılar" dedi.

11-086.jpg

DÜNDAR: BU BİR GÖZDAĞI

Can Dündar bunun bir gözdağı olduğunu söyledi. Dündar, saldırı girişimi sonrası yaptığı kısa açıklamada, "İyiyim bende bir şey yok. Mahkeme ara vermişti. Çıktığımızda böyle bir saldırı gerçekleşti. Nedir bilmiyorum. Sadece silahını bana yönelttiğini gördüm" dedi.

TWEET DE ATTI

Dündar olay sonrası "İyiyim sorumlu, hedef gösterenlerdir" tweeti attı.

22-011.jpg

NTV MUHABİRİ SALDIRIYI ANLATTI

NTV Muhabiri Yağız Şenkal olay anında oradaydı ve gelişmeyi şöyle aktardı: ' 'Can Dündar'la beraber yürüyordum ben. Bir kişi geldi yere doğru ateş etti bacaklarına doğru. İki üç el ateş etti seken kurşunlardan biri benim bacağıma geldi. Herhangi bir sıkıntı yok Can Dündar'ın durumu iyi. Kurşun benim bacağımı sıyırdı. Gayet iyiyim bir sıkıntı yok.''

NTV MUHABİRİ HASTANEYE KALDIRILDI

Bacağına kurşun isabet eden NTV muhabiri Yağız Şenkal, tedavi için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Şenkal'in durumun iyi olduğu öğrenildi.

33-003.jpg

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Al Jazeera Türk'ün haberine göre saldırganın üzerinden Murat Şahin adlı kimlik çıktı. Saldırgan 1976 Sivas doğumlu. Murat Şahin'nin saldırıyı bir örgüt adına mı yaptı ya da bireysel olarak mı hareket ettiği bilinmiyor.

İŞÇİ, GOP'TA OTURUYOR

40 yaşındaki Murat Şahin'in poliste 3 suç kaydı var. Şahin'in Sivas'ın Hafik ilçesi Çimenyenice köyü nüfusuna kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Ailesi yıllar önce Sivas'tan göç eden Şahin'in İstanbul'da dünyaya geldiği belirtildi. 4 üvey ve 5 öz olmak üzere 9 kardeşi bulunan Şahin'in evli ve 8 yaşında bir kız çocuk sahibi olduğu öğrenildi. İstanbul Gaziosmanpaşa'da ikamet eden ve işçi olarak çalıştığı öğrenilen Şahin'in 2011 yılında kasten yaralama, aynı yıl tehdit ve hakaret, 2014 yılı içerisinde ise kapkaç nedeni ile suç kaydının bulunduğu, hakkında bir kaç kez gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Şahin'in daha önce Can Dündar'ın davasına müşteki olarak katılma talebinde bulunduğu da ortaya çıktı.

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GÖTÜRÜLDÜ

Olayın ardından gözaltına alınarak götürüldüğü Çağlayan Polis Merkezi'nde ilk ifadesi alınan saldırgan Murat Şahin, Gayrettepe'de bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Görgü tanıkları saldırganın "Seni yaşatmayacağım vatan haini" diye bağırdıktan sonra silahını ateşlediğini söyledi.

KULLANDIĞI SİLAH ARAŞTIRILIYOR

Saldırganın olayda 9 mm ruhsatsız silah kullandığı belirlenirken ve silahın başka suçta kullanılıp kullanılmadığının araştırılması için balistik incelemeye gönderildi.

ADLİYEDE YOĞUN GÜVENLİK

Bu arada Can Dündar'a yönelik silahlı saldırının ardından Çağlayan Adliyesi binasına sarı basın kartı sahibi gazeteciler ve milletvekilleri haricinde kimsenin alınmadığı belirtildi.

OLAY YERİ GÜVENLİK ŞERİDİYLE KAPATILDI

Saldırı girişiminden sonra polis olay yerini güvenlik şeridiyle kapattı. Olay yeri inceleme ekipleri adliye önünde ve olayda kullanılan tabancada inceleme yaptı.

44-003.jpg

SALDIRGAN HAKKINDA ŞİKAYETTE BULUNDU

MİT TIR'ları davasından hakkında hapis cezası verilen Can Dündar duruşma çıkışı açıklamalarda bulunduktan sonra yeniden adliye binasına girdi. Can Dündar ve eşi Dilek Dündar avukatlarıyla birlikte adliye binasındaki polis merkezinde, bugünkü saldırıya ilişkin ifade verdi; saldırgan Murat Şahin hakkında şikayette bulundu.

Dündar ifade verdiği sırada aynı davadan yargılanan Erdem Gül de polis merkezinin kapısında bekledi. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de adliyedeki polis merkezine gelerek Dündar ile görüştü. Yaklaşık 2 saat ifade veren Dündar ve eşi, emniyet müdürlüğünden görevlendirilen polis korumaları eşliğinden adliyeden ayrıldı.

55-001.jpg

biz de yedik hani.
 // halil ibrahim
len duzmece oldugu ne kadar da belli. oraya kadar gelen, vurmayi kafaya koyan, yanina kadar yaklasan bir adam o asamadan sonra iskalar mi? biz de yedik....
07 Mayıs 2016 08:23
silahlı el boşta.. bu nasıl tiyatro yahu..reji acemi mi.
 // hursit dilaver
olay anından beri medyaya bakıyorum. ya kasten görmüyorlar ya da çok saftirikler. tiyatro olduğu tamam da, CHP mebusu arkadan adama sarılmış, karısı ceketten tutuyor da YAHU SİLAH ADAMIN BOŞTA KALAN ELİNDE. siz silahsız eli ve omzu tutuyorsunuz.PLANLAMADA HATA YAPILMIŞ.adam istese o ikisini de o halde vururdu.silahlı el boşta çünkü.DÜNDEN BERİ BUNU KİMSENİN FARKETMEDİĞİNİ GÖRDÜM DE bizim medya leşkerlerini uyarayım dedim.bizim mahalleninkiler bile görmemiş yahu.can dündarı da NTV muh. kurtardı...
07 Mayıs 2016 Cumartesi 08:04
Tabi tabi biz de bu tiyatroyu yedik.
 // aslan
Tabi tabi biz de bu tiyatroyu yedik.
"Sorumlu hedef gösterenlerdir" diyebilmek için yapılan düzmece bir sözde saldırı. bu millet salak değil herşeyin farkında....
07 Mayıs 2016 Cumartesi 04:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler