YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Can dündar ifade vermek için adliyeye geldi
Can dündar ifade vermek için adliyeye geldi
26 Şubat 2015 10:41
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, hakkında açılan bir soruşturma ve yargılandığı iki davada ifade vermek üzere İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

Can Dündar adliye girişinde yaptığı açıklamada yargılandığı iki duruşma ve hakkında açılan soruşturmada ifade vermek üzere adliyeye geldiğini söyledi.

Dündar açıklamasında, “Gazetecilik hayatında mesleğin fıtratından sayılan bir şey olmaya başladı yargılanmak. Ben de bugün 17 ve 25 Aralık soruşturmasına dair yazdığım haberler ve yazı dizileriyle ilgili hem ifade vermeye hem de yargılanmaya geldim. İki duruşmam var peş peşe bir de ifade vereceğim bir soruşturmada” dedi.

“Biz söylemeye, yazmaya devam edeceğiz” diyen Dündar, şunları söyledi: “Belki yargılanarak, belki tehditlere maruz kalarak elbette devam edeceğiz buna. Gazeteci arkadaşlarımızla mahkemelerde buluşuyor olacağız ama hiçbir şekilde yılmayacağız. Doğal artık, mesleğin bir parçası haline geldi. Bir cesaret gerektirmiyor, biz kendi işimizi yapıyoruz. Ben 17 Aralık’la ilgili bir savcıyla yaptığım söyleşiden dolayı bugün ifade vereceğim. 25 Aralıkla ilgili de yaptığım bir yazı dizisinden dolayı yargılanacağım. Biz mesleğimiz yapıyoruz.”

Dündar, 17 Aralık soruşturmasını yürüten Savcı Celal Kara ile yaptığı röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılmış ve ifadeye çağırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a gazetedeki köşe yazısında alenen hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Can Dündar hakkında geçtiğimiz ay zorla getirilme kararı çıkarılmıştı. Dündar ayrıca İstanbul 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde de “hakaret” suçlamasından yargılanıyor.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler