YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Can Ataklı'dan Kutlu Doğum Haftası incileri!
Kutlu doğum haftasını Fethullah Gülen'in doğum günüyle ilişkilendirdi
Can Ataklı'dan Kutlu Doğum Haftası incileri!
24 Nisan 2009 / 16:16 Güncelleme: 24 Nisan 2009 / 00:00

Can Ataklı’nın Kutlu Doğum gafı pes dedirtti


Can Ataklı’nın Kutlu Doğum yazısı, Gülen muhaliflerini dahi isyan ettirdi


Can Ataklı’nın Kutlu Doğum Haftası ile ilgili yazısı, sürekli Fethullah Gülen aleyhine haber yazan kesimleri dahi isyan ettirdi.
İşte Odatv.com’da Ataklı hakkında yayınlanan haber:


CAN ATAKLI FETHULLAH GÜLEN’E HAKSIZLIK ETTİ


Vatan Gazetesi yazarı Can Ataklı dün büyük bir gazetecilik hatası yaptı.


Ataklı yazdığı yazıda neden “kutlu doğum haftası” diye bir hafta olduğunu sordu?


Ataklı haklı olarak İslam’da özel günlerin hicri takvime göre kutlanırken kutlu doğum haftasının miladi takvime göre kutlanmasına dikkat çekti. İslami usullere göre Hazreti Muhammed’in doğum gününün Mevlid Kandilinde kutlandığını ayrıca neden bir kutlu doğum haftasına ihtiyaç duyulduğunu sorguladı.


Ataklı buna neden olarak ise Fethullah Gülen’in doğum tarihinin 27 Nisan olmasını gösterdi. Ataklı’ya göre, Gülen’in doğum günü bu yöntemle her yıl kutlanıyordu.


Ancak Ataklı işte burada yanıldı.


Önce şunu söyleyelim, kutlu doğum haftası ile Fethullah Gülen’in doğum günü arasında ilişki kuran bir e-posta son günlerde her yerde dolaşıyordu. Bu e-posta bize de geldi. Konuyu araştırdık. Araştırırken neler gördüğümüzü ve bu haberi neden yapmadığımızı anlatalım.


Gerçekten de kutlu doğum haftası gibi bir hafta tamamen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düşüncesiyle çıkmış. İslami olarak kutsal bir gün hiçbir zaman miladi takvime göre kutlanmaz. Mevlid Kandili de Hazreti Muhammed’in doğum günü olarak Rebiul-evvel ayının 11’ini 12’sine bağlayan gece kutlanıyor. Bu konuda da bir netlik yok. Şiiler bu günü 17’sinde kutluyorlar. Hatta Odatv.com'un yaptığı araştırmadan çıkan ilginç bir sonuç var. Ne Hz. Muhammed döneminde ne de onu takip eden Halifeler döneminde "kandil kutlamaları" yoktu. Bu günler daha sonra birer gelenek olarak oluştu. Hatta şunu da söyleyebiliriz. Hiçbir İslam ülkesinde "kandil kutlamaları" Türkiye'deki gibi abartılı kutlanmıyor.


Mevlid Kandili, hicri takvim ile miladi takvim arasındaki 11 günlük farktan ötürü her yıl 11 gün geriye geliyor ve her yıl miladi takvime göre tarihi değişiyor.


Kutlu Doğum haftası ise sanki İslami bir gelenek gibi kutlansa da aslında 1989 yılında Türkiye’de ortaya çıktı. Yani sadece 20 yıllık bir geçmişi var. Hiçbir İslam ülkesinde böyle bir hafta yok. Böyle bir hafta olmasını kararlaştıran Diyanet İşleri Başkanlığı. Kısacası bu haftanın İslami esaslara göre bir karşılığı bulunmuyor. Kısacası diyanet, tamamen kendi tasarrufu ile böyle bir haftanın kutlanmasına karar verdi.


Diyanet İşleri Başkanlığı önce Kameri takvime göre, 1994’ten sonra da Miladi takvime göre bu haftayı belirledi. Hafta Hazreti Muhammed’in hicri takvime göre doğum günü olan Rebiul-evvel ayı 571 yılında 20 Nisan’a denk geliyordu. Kısacası Hazreti Muhammed miladi takvime göre 20 Nisan’da doğmuştu. Bu nedenle 20 Nisan’ı içine alan hafta kutlu doğum haftası olarak kutlanıyordu.


Bu hafta daha önce 20-26 Nisan, 18-24 Nisan, 17-23 Nisan gibi aralıklarda kutlanıyordu. Ancak her yıl 23 Nisan kutlamaları ile çakışıyordu. 23 Nisan’da türbanlı, çarşaflı çocuk görüntüleri kamuoyunda rahatsızlık yarattı. Sanki bu hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na alternatif olarak kutlanıyordu. Bu rahatsızlık üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftayı 14-20 Nisan arasına alarak ve 23 Nisan ile çakışmasını önleyerek çözüm buldu. Böylelikle 23 Nisan ihtilafı da çözümlendi.


Ancak şunu söylemek gerekli eski hali ile de bugünkü hali ile de bu hafta 27 Nisan olan Fethullah Gülen’in doğum gününü içermiyordu. En fazla 26 Nisan’da sonlanıyordu.


Can Ataklı’nın yazdığı Fethullah Gülen’in doğum günü 27 Nisan olduğu için kutlu doğum haftası kutlanıyor iddiası yanlışlandı. Odatv olarak bu haberi yapmayı uygun bulmadık. Böyle bir iddia gerçekçi olmayan, haksız bir itham olacaktı. Odatv.com, “doğru haber” ilkesi ile böyle bir haberden uzak durdu.


Ancak kısa süre sonra Can Ataklı’nın yazdığını görünce şaşırdı. Usta gazeteci Ataklı’nın yapmaması gereken bir hata idi.


(Not: Gülen’e yakın isimlere göre; Fethullah Gülen’in doğum gününün kutlanması diye bir konu da sözkonusu değil.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler