YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çamlıca'ya dev camii
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Çamlıca'daki televizyon kulesinin yanında 15 bin metrekare üzerinde bir cami yapacağız. Çamlıca'daki bu dev cami, İstanbul'un her yerinden görülecek şekilde dizayn edildi'' dedi.
Çamlıca'ya dev camii
30 Mayıs 2012 / 09:27 Güncelleme: 30 Mayıs 2012 / 09:36

Erdoğan, Üsküdar Belediyesi Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'nin dünyadaki algılanışı ve kabul edilişi ile 10 yıl, 20 yıl önceki algılanışı arasında gerçekten çok büyük farklar olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Berlin'e gittiğiniz zaman Berlin şehitliğinin yanında Osmanlı mimarisi ile o muhteşem camiyi görürsünüz. Aynı şekilde Tokyo'da bunu görürsünüz. İşte bunlar nerelere kadar uzanıldığının ifadesidir'' şeklinde konuştu.

Dünün, kendi krizleri içinde boğulan, çevresine yardımcı olmak şöyle dursun kendisi yardıma muhtaç olan Türkiye'sinin artık geride kaldığını vurgulayan Erdoğan, ''9,5 yıl önce alan eldik ama bugün veren eliz. Bugün küresel krizler karşısında bile dirençli, kendi ayakları üzerinde her geçen yıl daha sağlam şekilde duran, dünyadaki bütün mazlumlarla el birliği halinde olan ve muhtaçlara yardım eli uzatan güçlü bir Türkiye var'' dedi.

Erdoğan, Türkiye kuvvetlendikçe, kültür ve medeniyete daha iyi sahip çıkma imkanı elde ettiklerini aktararak, bunun için daha çok kaynak ayırıp daha büyük projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Kültüre sahip çıkma konusunda yerel yönetimlerin de hükümet politikalarına uygun bir atılım içinde olduklarını memnuniyetle gördüklerini söyleyen Erdoğan, Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi'nin, Üsküdar Belediyesi'nin kültüre sahip çıkma konusunda gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan biri olduğuna işaret etti.

Erdoğan, bu merkezde, yüzlerce yıllık bir birikimin ürünü olan hat, ebru, tezhip, minyatür gibi sanatların, bu sanatların tamamlayıcısı olarak gördükleri ney icrasıyla birlikte halkın hizmetine sunulacağını anlatarak, bu tür merkezlerin, İstanbul'u, en güzel eserleri İstanbul'da verilen Türk ve İslam kültürünü önce kendimizin en iyi şekilde öğrenmesi, sonra da bütün dünyaya tanıtması bakımından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Buraya gelmeden önce Feshane'ye uğradığını anlatan Erdoğan, ''Feshane, belediye başkanı olduğumda sular altındaydı. Özel sektöre verilmişti. Biz kendileriyle anlaştık, gerekli ödemeyi yaptık, Feshane'yi geri aldık. 'Adam olmaz burası artık düzelmez' denilen Feshane'yi bugünkü hale getirdik'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, bununla da kalmadıklarına işaret ederek, orada hat, tezhip, minyatür gibi sanatlara yönelik çalışmalar başlattıklarını ve şu ana kadar oradan 100 bini aşkın öğrenci yetiştiğini kaydetti.

Erdoğan, bu sayede hat, tezhip, minyatür gibi sanatların hem sevildiğini hem de sevdirildiğini ifade etti.

''Şairin 'sade bir semtini sevmenin bile ömre bedel olduğunu' söylediği İstanbul'u anlatmak, Üsküdar'ı anlatmak elbette kolay değil'' diyen Erdoğan, İstanbul'un her ilçesinde, her semtinde böyle bir merkez kursalar dahi, bunların sadece o bölgeyi anlatmaya bile yetmeyeceğini belirtti.

Erdoğan, ''Bu şehir ve bu şehirde şekillenen, adeta ete-kemiğe bürünen, Yunus diyor ya 'Ete kemiğe büründüm Yunus diye göründüm'. Niye  Onun kitabında ben yok. Kültürümüze sahip çıkmanın hepimizin boynunun borcu olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum'' dedi


-''Diğer ilçeler için de örnek teşkil edecek''-


Kandilli'de hizmete giren bu merkezin, İstanbul'daki diğer ilçeler için de örnek teşkil edeceğinden şüphe duymadığını dile getiren Erdoğan, ilgi duyan herkesin kolayca ulaşabileceği, kurslarından, sergilerinden, atmosferinden feyz alabileceği bu merkezin kazandırılmasında emeği geçenleri kutladığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biliyorsunuz şu anda Mimar Sinan Camisi bitmek üzere. Hedefimiz, Ramazan-ı Şerif'te orayı açabilmek. Yaklaşık 5 bin 800-900 metrekare üzerine oturan muhteşem bir cami oldu Ataşehir'de. Çevrede bu alanda yine 4-5 cami daha yapılıyor. Bunlar da yakında bitecek ama çok daha önemlisi bir de Çamlıca'da başlayacağız. Çamlıca'daki televizyon kulesinin yanında 15 bin metrekare üzerinde bir cami yapacağız. Bunların da proje çalışmaları son safhalarına geldi. Öyle zannediyorum ki 2 ayda dozerler çalışmaya başlar. Bunların altında hat, tezhip bütün bu çalışmalara yönelik imkanlar olacak. Yani buralar geçmişte nasıl kenarda medrese odaları varsa, bugünkü anlamda yine çalışmalarını mimarlarımız yapıyorlar. Çamlıca'daki bu dev cami, İstanbul'un her yerinden görülecek şekilde dizayn edildi. İnşallah Üsküdar'ın camlarında artık farklı yansımalar olacak.''

Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve diğer ilgililerle birlikte kurdele keserek, merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Bu arada, Başbakan Erdoğan, merkezin açılışından önce dışarıda kendisini bekleyen bir grup vatandaşın yanına giderek, onları selamladı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler