YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çamlıca'ya cami projesi yok
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çamlıca'ya büyük bir cami yapılacağı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.
Çamlıca'ya cami projesi yok
13 Haziran 2012 / 23:45 Güncelleme: 13 Haziran 2012 / 23:46

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Sulukule'nin şu anda eskisinden daha yaşanılabilir, hem geleneğin içinde yaşatılabileceği hem de modern hayatın imkanlarından insanların yararlanabileceği bir konuma kavuştuğunu düşünüyorum. O yüzden önümüzdeki süreçte projeyi arkalamaya devam edeceğiz'' dedi.

Günay, Türkiye Sineması Kanunu çalıştayı için geldiği Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Günay, İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği belirtilen Sulukule projesine ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

''Sulukule ile ilgili mahkeme kararını bugün gazetelerden gördüm. Arkadaşlarımın verdiği bilgiye göre, 2007'de alınmış kurul kararını mahkeme iptal etmiş. Çok gecikmiş bir yargı süreci. Her zaman söylediğimiz bir söz var 'Gecikmiş adalet adalet değildir' diye. Arada bir süreç işlemiş. Belediyenin yaptığı planlar ve uygulamalar var. 15 gün sonra burada kura çekecek olan vatandaşlar var. Yargının bunları, bu saatten sonra durdurması çok zor. Herhalde duruma uygun yeni bir plan çalışması, yeni bir karar süreci yaşayacağız. Ben Sulukule'nin şu anda eskisinden daha yaşanılabilir, hem geleneğin içinde yaşatılabileceği hem de modern hayatın imkanlarından insanların yararlanabileceği bir konuma kavuştuğunu düşünüyorum. O yüzden önümüzdeki süreçte projeyi arkalamaya devam edeceğiz.''


-Çamlıca'ya cami-


Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Çamlıca'ya büyük bir cami yapılacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, bu konuda bir projenin olmadığını söyledi. Günay, ''Çamlıca'ya cami yapılmasına ilişkin bir fikir söylendi ama ortada bir proje olmadığını herkes ittifakla söylüyor. Ne belediyeye ne bizim kurullarımıza gelmiş bir düşünce yok'' şeklinde konuştu.

İstanbul'un tarihi camilerine ilişkin yapılacak çok şey olduğunu söyleyen Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çok sevindiğim bir olaydır, Selimiye Camisi ve külliyesini dünya mirası listesine aldırmayı başardık. 1985'te de İstanbul tarihi yarımadası listeye girmişti. Fatih Camisi çevresinde bir restorasyon yapıldı, İstanbul'a güzel bir armağandır. Sayın Başbakan da katıldı, ben de oradaydım bir açılış yaptık. Onun çevresinde yapacağımız nice iş var. Süleymaniye Camisi'nin çevresi bence ne İstanbul'a, ne Süleymaniye'ye, ne Mimar Sinan'ın hatırasına, ne muhafazakar, ne modern ne derseniz deyin, bir yönetim anlayışına yakışmıyor. Çevrede inanılmaz bir eskimişlik var. Yeni camiler yapmayı saygıyla karşılıyorum elbette. İhtiyaç olan yerlerde elbette bunları yaparız. Örneğin Ataköy'de çok güzel bir örnek geliştiriliyor ama tarihi camilerin etrafının, İstanbul'daki güzel camilerimizin, medreselerimizin, külliyelerimizin etrafının açılması, temizlenmesi, tarihsel dokusuna uygun ve bir hale getirilmesi bence öncelik taşıyor.''

Mütedeyyin çevrelerin dikkatle takip ettiği yayın organlarında da Çamlıca'ya cami yapılmasına karşı olan görüşlerin dile getirildiğini ifade eden Günay, ''Cami, insanların toplandığı bir yerdir. İnsanların zorla taşınacağı ya da özel biçimde taşınacağı bir yer, cami ihtiyacı olan bir yer değildir. Cami, cemaatin, cumhurun, ahalinin cem olduğu, toplandığı, bir çatı altında buluştuğu yerdir ki, insanın ihtiyacından doğar. Cami cemaatini toplamaz, cemaatin olduğu yerde cami yapılır'' ifadelerini kullandı.


-Tiyatrolar-


Günay, tiyatrolara ilişkin yaptıkları çalışmalar konusunda da bilgi verdi. Bu konuda eskiden bu yana bir çalışmaları bulunduğunu ifade eden Günay, şöyle dedi:

''Derdimiz, daha performansa dayalı, daha yeteneğe dayalı bir tiyatro düzeni kurmak. Madem ki kamu olarak kaynak ayırıyoruz, o kaynağı halka sanatı ulaştırmak bakımından en iyi biçimde değerlendirmek lazım. Ben bu konuda eleştirilerimi 2009'dan beri söyleye geliyorum. O çerçevede bir çalışma yapıyoruz. Hem sanatı, hem sanatçıyı koruyacağız hem de asıl hedefimiz, kamunun ayırdığı kaynağın halka sanatı en fazla götürecek biçimde değerlendirilmesini sağlamaktır. O çerçevede bir hazırlığı birkaç ay içinde paylaşacağız.''  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler