YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiyi Yunanlılar yapacak
Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Çiaras, Atina'ya caminin Yunan devletinin kendi kaynaklarıyla yapılacağını söyledi, caminin yeri konusunda bilgi verdi.
Camiyi Yunanlılar yapacak
09 Şubat 2013 / 09:42 Güncelleme: 09 Şubat 2013 / 09:43

 

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Çiaras, ''Altın Şafak'' partisi milletvekillerinin Atina'da cami konusuyla ilgili verdiği soru önergesini yanıtladı.
 
Atina'da cami yapımı konusunun Yunan devleti tarafından Müslüman vatandaşların din özgürlüğü ve ibadet ihtiyaçlarının karşılanması çerçevesinde bağımsız ve egemen bir şekilde ele alındığını da bildiren Çiaras, ''Atina'nın, bu ve buna benzer konularda Türkiye ile her halükarda hiçbir tartışmaya girmeye niyeti olmadığını'' söyledi.
 
Çiaras, Atina'da cami yapımı konusunda başka Müslüman ülkelerden de teklifler geldiğini ancak kabul edilmediğini belirterek, Yunan devletinin bunu kendi imkanlarıyla yapacağını ifade etti.
 
Yasal ve teknik hazırlıklar tamam
 
Bu konudaki yasal ve teknik hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Çiaras, şöyle devam etti:
 
''Yunan devleti, Atina'nın Müslüman sakinlerinin ve kenti ziyaret eden Müslümanların ihtiyaçlarını karşılayarak, Atina'da mabet yapılması için gerekli hareketlerde bulunma yönüne gitti. Bu konuda, Yunan parlamentosunda çoğunluk tarafından oylanan ilgili yasanın 29. maddesi gerekli istimlakların yapılmasını, izinlerin verilmesini ve finansmanını öngörmektedir. Bununla ilgili Atina Belediyesi'nin yetkileri dahilinde kararlar alınmış, ihaleler, nihai tasarımlar ve uygulama projeleri tamamlanmış bulunmaktadır.''
 
Yegane Avrupa başkenti
 
Çiaras, Atina'nın Müslümanlar için merkezi bir ibadet yeri bulunmayan yegane Avrupa başkenti olduğunu belirterek, bu durumun sürüncemede kalmasının Yunan yönetimini yabancı eleştirmenlere karşı zor durumda bıraktığını da ifade etti.
 
Deniz üssü kompleksine ait bina
 
Votanikos bölgesindeki Elaiona semtinde eski bir deniz üssü kompleksine ait binanın restore edilerek ibadet için Atina'da yaşayan Müslümanlara tahsis edilmesinin planlandığını anlatan Çiaras, 350 kişi kapasiteli binanın mülkiyetinin devlete ait olacağını, çevreye uyum sağlaması için minare bulunmayacağını, ibadet yerinin 5 Yunanlı devlet memuru ile 2 Müslümandan oluşan bir heyet tarafından yönetileceğini, imamın da Eğitim Bakanlığı tarafından atanacağını sözlerine ekledi.
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler