YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiler çocuklarla şenlenecek
Camiler çocuklarla şenlenecek
12 Haziran 2012 14:31
Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen yaz Kur'an kurslarında, 18 Haziran'da ders başı yapılacak.

Diyanet Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, hafta için her gün, her yaştan öğrencinin katılabileceği, günde 3 saat eğitim yapılacak kurslarda, Kur'an-ı Kerim, ibadet, siyer ve ahlak gibi dini içerikli derslerin yanı sıra sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yaz kurslarına katılacak öğrencilere dağıtılmak üzere çeşitli kitaplar da hazırlandı. Öğrencilere bu yıl da ücretsiz ulaştırılacak kitaplar arasında ''Elif-Ba'', ''Dinimizi Öğreniyorum'' serisi ve ''İnteraktif CD destekli Tecvidli Kur'an-ı Kerim Elif-Ba''sı yer alıyor.


-Engelli öğrencilere özel ders-


Yaz Kur'an kurslarında engelli öğrenciler de unutulmadı. Her ilde en az bir cami veya Kur'an kursu, engelli öğrencilere göre dizayn edilecek.

Engellilere ders verecek görevliler de kurslar öncesi, bu amaçla düzenlenmiş hizmet içi eğitim kursuna katılanlardan veya Braille alfabesini okumayı ve işaret dilini kullanmayı bilen öğreticilerden seçilecek.


-Sosyal ve kültürel etkinlikler-


Yaz kurslarında Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler dışında Kur'an kurslarını tanıtmak, öğretimini yaygınlaştırmak ve verimliliği artırmak amacıyla eğitsel, dini, sosyal ve kültürel etkinlikler de düzenlenebilecek. Kurs dışında yapılacak faaliyetler için ilgili müftünün teklifi ve mülki amirin onayı yeterli olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz kurslarına katılan çocukların çeşitli eğlencelerle güzel vakit geçirerek, tatil havasında Kur'an öğrenmelerini sağlamak, sporu sevdirmek ve boş vakitlerini spor yaparak değerlendirmelerini sağlamak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ile de protokol imzaladı.

7-18 yaş arasındaki öğrencileri kapsayacak etkinliklerde, çocuklara basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, tekvando, judo, wushu, karate gibi spor dalları öğretilecek. Bu kurslar, her ilin spor imkanları ölçüsünde gerçekleştirilecek.

Yaz Kur'an kurslarında eğitim, günlük 3 saat olacak. Eğitim-öğretim saatleri, mahalli şartlar, öğretici, öğrenci ve velilerin talepleri doğrultusunda il müdürlüklerince de düzenlenebilecek. Müftülükler, ihtiyaç olması halinde, aynı kurs ve camide farklı saatlerde (sabah-öğleden sonra) kurs düzenleyebilecek. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler