YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camide ibadet engelsiz olacak
Diyanet İşleri Başkanlığı camileri engellilere göre tasarlamak için düğmeye bastı.
Camide ibadet engelsiz olacak
20 Ağustos 2012 / 11:31 Güncelleme: 20 Ağustos 2012 / 11:33

Diyanet, camilerden toplanan parayla ibadet yerlerinin engellilere göre yeniden dizayn edileceğini duyurdu. Camilere yaşlılar için asansör, kadınlar için bebek odaları da yapılacak.

Türkiye’dekibütün camiler engelli vatandaşlara göre yeniden düzenlenecek.Diyanet İşleri Başkanlığı bayram namazı hutbesinde camilerin engelliler için tasarlanacağını duyurarak vatandaştan bu konuda maddi yardım etmelerini istedi.Hutbede, engelli vatandaşların da camilerde ibadet etmelerinin en doğal hakları olduğuna işaret edilerek engellilerin camilere giriş ve çıkışlarında sorun yaşadıklarına değinildi.

Diyanet, Türkiye genelindeki tümcamilerde restorasyon çalışmalarına başlarken, camilerin engellilere uygunluğu, erişilebilirlik özelliklerinin tasarımı ve uygulamaları hakkında çalışmalar yaptı.

TARİHİ CAMİLERE ÖZEL ASANSÖR

Camilerde engellilerin ve yaşlı vatandaşların yararlanacağı özel asansör sistemi de geliştirilecek. Tarihi camilerde, tarihi yapıya dokunmadan merdiven basamaklarınamonte edilen özel tasarım, güvenlikli taşıma sistemi oluşturulacak.

BEBEK ODASI BİLE BULUNACAK

Diyanet, kadınların ibadet etmek için camiyi tercih etmelerini sağlayacak çalışmalar da yapacak. Bu çalışma çerçevesinde kadınlar için camilere bebek odası yapılacak. Böylece anneler kolaylıkla çocuklarını bu odada oyalayarak ibadetlerini yerine getirebilecek. Öte yandan kadınlar için ayrı abdest alma yeri ve tuvaletler de inşa edilecek.

İşitme engelliye ışık sistemi

Çalışmalar kapsamında tüm engelli türleri için farklı projeler geliştirildi. Öncelikle işitme engelliler için camilerin minaresine LED ışık sistemi ile vakit, cuma ve bayram ezanlarının görsel olarak algılanılmasını sağlanacak

Görme engelli için özel halı

Camilerde görme engelliler için, gizli yolu olan özel dokuma halılar bulunacak. Avluda kullanılan hissedilebilir karolar ve duvara monte edilen yön bulmayı sağlayacak tutamaçla engelliler yönlerini bulabilecek. Cami girişi düz, merdivenler ise alçak olacak.

Ortopedik engelliye izin

Ortopedik engelliler için kadın ve erkek tuvaletleri bulunacak. Tekerlekli sandalye kullananlar için abdest alma yerleri yeniden düzenlenecek. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlar camiye araçları ile engelsiz, tekerlekli sandalyelerinden inmeden girebilecek. Engelli vatandaşlar araçları ile camide saf tutabilme imkanına sahip olacak. (bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler