YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cami altı çocuk parkı
Camileri çocuklara sevdirmek için harekete geçen Diyanet, yeni bir proje için düğmeye bastı. Bu kapsamda ilk olarak Kocatepe Camii'nin alt katında çocuk oyun alanı oluşturuldu.
Cami altı çocuk parkı
11 Kasım 2011 / 08:57 Güncelleme: 11 Kasım 2011 / 13:37

Diyanet İşleri Başkanlığı, çocuklara camileri sevdirmek amacıyla harekete geçti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in girişimiyle hazırlanan 'Cami Çocuk Buluşması' projesi start aldı. İlk adım camilerde çocuklar için 'oyuncak parkı' oluşturulması oldu. İlk örnek Ankara Kocatepe Camii'nin altında oluşturuldu. Parkta kaydıraklar, salıncaklar, oyun evleri, legolar ve çeşitli oyuncaklar bulunuyor. Diyanetin hedefi, her ay bir camide oyuncak parkı kurmak  Diyanet çocuklara özel 'camimiseviyorum' adlı bir web sayfası oluşturdu. Bir sonraki hedef imari veya tarihi özellikleriyle dikkat çeken camilerin tanıtılması için 'cami gezi programları' da düzenlemek.  Diyanet yetkilileri, 'Öncelikli amacımız, çocuklara camileri sevdirmek. Diğeri camilere giden çocukları, 'ayakbağı' gibi gören bakış açısını kırmak' dediler.

PROF. GÖRMEZ İŞARETİNİ VERMİŞTİ
'Camİ Çocuk Buluşması' projesinin işaretini, ekim ayında veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez buradaki konuşmasında şöyle demişti: Çocuklarımızın Allah'a kulluk bilinci ve ibadet aşkıyla büyümesini istiyorsak, camilerimizi çocuklarımız için bir buluşma ve sevgi mekanına dönüştürebilmeliyiz. Geleceğin büyüklerinin Yüce Yaratıcı ile sağlıklı bir bağ kurmalarına yardımcı olmak, o ibadetin huzurunu keşfetmelerini sağlamak düşüncesiyle başlattığımız kampanya, her yaştan çocuğu cami ile dostluk kurmaya teşvik edecek.' (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler