23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul24 °C
 • Ankara28 °C
 • İzmir31 °C
 • Konya26 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri28 °C
 • Kocaeli22 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep30 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çalışmadık hedefi kaçırdık!
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a ayakkabı fırlatan protestocu konuştu... İşte ayrıntılar...
Çalışmadık hedefi kaçırdık!
02 Ekim 2009 / 07:57 Güncelleme: 02 Ekim 2009 / 08:06

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın Bilgi Üniversitesi’ndeki konuşması sırasında, Birgün gazetesi editörü Selçuk Özbek, “IMF defol, bu memleket bizim” diyerek ayakkabısını fırlattı. Ayakkabı, o sırada soru soran öğrenciye çarpıp hız kaybetti; Kahn’ın bulunduğu sahneye düştü

Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi’nin, geçen yıl aralık ayında Irak’a veda ziyaretinde bulunan eski ABD Başkanı George W. Bush’a ayakkabı fırlatarak gerçekleştirdiği protesto eyleminin bir benzeri dün İstanbul’da yaşandı. IMF-Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere Türkiye’ye gelen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a, Bilgi Üniversitesi’ndeki konuşması sırasında Birgün gazetesinde editör olarak çalışan Anadolu Üniversitesi öğrencisi Selçuk Özbek “IMF defol, bu memleket bizim” diyerek ayakkabı fırlattı. Ayakkabı Strauss-Kahn’a isabet etmezken, IMF Başkanı olay sırasında panonun arkasına saklandı.

Hızını kaybetti
IMF Başkanı Strauss-Kahn’ın konuşması sırasında meydana gelen olay şöyle gerçekleşti: Konferansın sonlarına doğru Bilgi Üniversitesi’nden bir öğrenci Strauss-Kahn’a soru yöneltirken amfinin arka sıralarında duran Selçuk Özbek ayakkabısını Kahn’a fırlattı. Ayakkabı tesadüfen soruyu soran öğrencinin kafasına çarptı. Hızı azalan ayakkabı sahneye düştü ancak IMF Başkanı’na kadar ulaşmadı. Strauss-Kahn ise, yerinden kalkarak sahnedeki panonun arkasına saklandı.
“IMF defol, bu memleket bizim” diye slogan atan Özbek, daha sonra sahneye doğru koştu ancak sahneye ulaşamadan güvenlik görevlilerince yaka paça gözaltına alındı. O sırada yine amfinin arka tarafında bulunan Birgün gazetesi muhabiri Zeynep Çatalkaya da slogan atarak “IMF Defol Gençlik Muhalefeti” yazan pankartı açmak istedi. Çatalkaya da pankart açamadan gözaltına alındı.

Espri bile yaptı
Olayın ardından saklandığı panonun ardından çıkan IMF Başkanı, önce “Bu da nedir? Bir ayakkabı. Pek de hoşuma giden bir şey değil” diyerek gülümsedi. Daha sonra ayakkabı fırlatıldığı esnada kendisine soru sormakta olan öğrenciye dönerek, “Bu adamlar senden neden bu kadar nefret ediyorlar anlamıyorum” dedi.
Strauss-Kahn’ın esprili tutumu salondaki gergin havayı biraz olsun yumuşattı ancak IMF Başkanı’nın konuşmasını tamamlamasının ardından amfide bir protesto eylemi daha gerçekleşti. Türkiye Komünist Partili (TKP) olduklarını açıklayan bir grup Bilgi Üniversitesi öğrencisi ayağa kalkarak, “IMF defol, bu memleket bizim” ve “Hırsız IMF, işbirlikçi AKP” sloganları attı.
Bu arada Strauss-Kahn’ın konuşması sırasında ünivesitenin dışında protesto gösterisi düzenlemek isteyen Öğrenci Kolektifleri ile Halkevleri üyesi bir gruba da polis müdahale etti ve 21 göstericiyi yaka paça sürükleyerek gözaltına aldı.
Kendisine yönelik protestoyla ilgili açıklama yapan IMF Başkanı, Türk öğrencilerinin şikâyetlerini dile getirmek için “en azından toplantının sonuna kadar bekleyecek kadar kibar olduklarını” söyledi.

Emniyet’ten bırakıldılar
Strauss-Kahn’ın Emniyet yetkililerine, şikâyetçi olmadığı bildirildi. Gözaltına alınan Selçuk Özbek ve arkadaşı Zeynep Çatalkaya, Kasımpaşa Polis Merkezi Amirliği’nden serbest bırakıldı.

Rektör: Modaya uyuldu
Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Güven eylemi “Dünyada pabuç fırlatma modası var bu modaya uyuldu” diye değerlendirdi.

‘ÖDP üyesiyim’
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a “ayakkabı fırlatan” gazeteci Selçuk Sefer Özbek, ÖDP üyesi olduğunu belirtti.

EYLEMCİ GENÇ:
Hedefi kaçırdık

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a “ayakkabı fırlattığı” için gözaltına alınan gazeteci Selçuk Sefer Özbek ve arkadaşı Zeynep Çatalkaya, emperyalizme karşı bir başkaldırının son dönemdeki sembolü olduğu için böyle bir eylemi uygun gördüklerini söyledi.

Gözaltına alındıktan yarım saat sonra verilen ayakkabısıyla serbest kaldıktan sonra soruları cevaplayan Özbek, “Bilgi Üniversitesi’ndeki toplantının haberini aldığımızda oraya gittik. Dinliyorduk. Tabii ki, sermaye, kapitalizm ve emperyalizm, tüm bunların dünyaya zararlı olduğunu bildiğimiz için buna karşı mücadele verdiğimiz için bir şekilde protesto etme ihtiyacı hissettik” diye konuştu.

Eski ABD Başkanı Bush’a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci El Zeydi’den ilham aldıklarını vurgulayan Özbek, “Çok tasarlanmış bir şey değildi. Biraz çalışmamış olmanın verdiği bir şeyle hedefi kaçırdık. Daha önceden hazırlığımız yoktu” ifadelerini kullandı. Pankart açan Zeynep Çatalkaya ise eylemi Selçuk Özbek ile planladıklarını anlattı.

ANNESİ KONUŞTU:
Protestoyu onaylıyorum
IMF Başkanı Strauss-Kahn’a Bilgi Üniversitesi’ndeki konuşması sırasında ayakkabı fırlatan Birgün gazetesi politika editörü Selçuk Özbek’in annesi Ruhan Özbek, protestoyu onayladığını söyledi.
CNN Türk’e konuşan Özbek, “Ben de protestolara katılıyorum, haksızlığa karşı olan her şeye ben de karşı duruyorum. Duruşu olan insanlarız biz. IMF’cilere karşı herkes kendi açısından ne yapabiliyorsa yapabildiğini yapsın diyorum” dedi. Ruhan Özbek, güvenlik güçlerinin olay sırasındaki tutumlarının canını acıttığını söyleyerek, “İçimi acıttığını söylüyorum. Bütün gençlere, bütün insanlara yapılan bu tavırdan hoşlanmadım. İki kişi üstüne çıkmışlardı. Öyle bir görüntü var. Almışsınız, götürüyorsunuz, yani ağzını da kapamışsınız, daha önemlisi yere yatırıp üstüne abanmanın, çıkmanın anlamı yok yani” diye konuştu.

Adli para cezası uygulanır
Hukukçulara göre, Özbek hakkında küçük bir para cezası uygulanır, dava açılmaya bile gerek duyulmaz.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Fatih Mahmutoğlu, Özbek’in eyleminin demokratik tepkiyi aştığını söyledi. Bu haliyle hakaretamiz bir eylem olarak değerlendirilebileceğini belirten Mahmutoğlu, bunun “şeref ve saygınlığa yönelik” hareketleri içeren TCK’nın 125. maddesine göre değerlendirilmesi durumunda düşük miktarda
adli para cezası uygulanabileceğini söyledi.

‘Ayakkabım Aksaray Nike’
IMF’yi protesto etmek amacıyla IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a ayakkabı fırlatan Selçuk Özbek’in fırlattığı ayakkabı, kapitalist sistemin neredeyse sembollerinden biri haline gelen Amerikan “Nike” markasıydı. Özbek’in
tişörtünün ise Amerikan “Superfly” marka olması dikkat çekti. Bu arada Özbek, Habertürk televizyonuna yaptığı açıklamada, ayakkabılarının “Aksaray Nike” olduğunu söyledi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler