YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çalışanlara müjde...
Çalışanların dört gözle beklediği sorunun cevabı belli oldu. Taslağın ayrıntıları netleşmeye başladı. Buna göre kıdem tazminatı kalkmıyor. İstifa nedeniyle ödenmeyen tazminatlar da devlet garantisi altına alınıyor.
Çalışanlara müjde...
17 Temmuz 2011 / 16:38 Güncelleme: 17 Temmuz 2011 / 16:45

'Kıdem tazminatı kalkıyor mu?' sorusunun cevabı belli oldu.

Söylentilerin aksine tazminatlar, özel bir fondan ödenecek. İstifa edenler de tazminat alabilecek. 10 yılı dolduran çalışan tazminatını isteme hakkına kavuşacak

Çalışanların gözü-kulağı kıdem tazminatıyla ilgili yeni düzenlemede. Hükümet programıyla birlikte gündeme gelen 'kıdem tazminatı' ile ilgili yapılacak düzenlemenin ayrıntıları netleşti. Taslağa göre; kıdem tazminatı kaldırılmıyor. Hatta istifalar nedeniyle işveren tarafından ödenmeyen kıdem tazminatları da devlet garantisi altına alınıyor.

ORAN DEĞİŞEBİLECEK

Yeni düzenlemeye göre; kıdem tazminatları için bir fon oluşturulacak. Kıdem Tazminatı Fonu'nun gelirleri, işverenden kesilecek yüzde 3'lük gelirden oluşacak. Bu oranı Bakanlar Kurulu değiştirebilecek. Kıdem tazminatı tutarı da, çalışılan son yılın ortama ücreti tutarında olacak. 10 yılın üzerinde süreyle çalışanlar da kıdem tazminatlarını istemeleri halinde fondan tahsil edebilecek.

HER İŞYERİ AYRI HESAP

Örneğin; bir işçi 5 yıl bir yerde, 3 yıl bir başka işyerinde ve 2 yıl da başka işyerinde çalıştı. Ve bu işyerlerinden istifa ederek ayrıldı. Mevcut durumlarda hiçbir yerden kıdem tazminatı alamıyor. Yeni düzenleme ile söz konusu işçiye 10 yılı için kıdem tazminatı ödenecek. Taslakta, Kıdem Tazminatı Fonu'nda toplanan paraların bütçeye aktarılmasının önüne geçmek için de bazı hükümlere yer verildi. Buna göre; Fon'da toplanan paralar, hiçbir şekilde amacı dışında kullanılamayacak. Ayrıca, Kıdem Tazminatı Fonu değişik denetim sistemleriyle kontrol edilecek ve raporlar kamuoyuna açıklanacak.

İŞÇİNİN PARASINA GARANTİ GELİYOR

Taslak yürürlüğe girdiğinde, çalışanlar tazminatları için işverenle değil Kıdem Tazminatı Fonu ile muhatap olacak. Böylece bazı işverenlerin tazminat suistimalleri ortadan kalkmış olacak.
Çalışanın hakkı güvenceye kavuşacak.

PRİM KESİNTİSİ İŞVERENDEN..
.
* Kıdem Tazminatı Fonu'na işverenler ücretin yüzde 3'ü oranında katkı payı ödeyecek. İşçilerden kesinti yapılmayacak.

* Kıdem tazminatı, her yıl için bir aylık ücret olarak ödenecek.

* Tazminat ödemelerinde ücretin son yılın ortalaması baz alınacak.

* 10 yılını dolduran çalışanlar, istediği takdirde tazminatını çekebilecek.

* Çalışan 10 yılı doldurmamışsa ölüm ve malüllük halinde para ödenecek.

* İstifa edenin tazminatlarıı yanmayacak. Bir kişi birkaç işyerinde çalışsa dahi tazminatın hepsi devlet güvencesinde olacak. (Takvim)

Takvim

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler