YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çalıntı sorular satışa böyle çıkarıldı!
Paralel bir yayınevi sınav sorularını çaldığını itiraf etti. İhtiyaç Yayınevi, hazırladığı KPSS soru kitapçığı için "Sınav sorularını gören sır komisyon tarafından hazırlandı. Çıkacak soruları göreceksiniz" diyerek reklamını yapınca suçüstü yakalandı
Çalıntı sorular satışa böyle çıkarıldı!
08 Mart 2015 / 10:46 Güncelleme: 08 Mart 2015 / 10:53

Takvim'de yer alan haberin iddiasına göre, çalıntı sorular satışta Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın çatısı altında faaliyet gösteren Reklam Kurulu, hayrete düşüren bir sahtekarlığı ortaya çıkardı. Daha önce Akın İpek'in "zeka" pazarlayan reklamlarına ceza kesen kurul, bu defa da Paralel Yapı'nın yayınevine suçüstü yaptı. Gelen bir şikayet üzerine İhtiyaç Yayıncılık Dershanecilik Uzaktan Eğitim Bilişim Hizmetleri Turizm Reklam Otomotiv İnşaat Org. San. ve Tic. A.Ş.'nin KPSS ile ilgili verdiği reklamları incelemeye alan kurul, bu yayınevi tarafından hazırlanan "Sır-Genel Kültür ve Genel Yetenek Seti"nde kuşku uyandıran ifadeler olduğunu tespit etti.

Öğrencileri kandırıyorlar

KPSS için hazırlanan eğitim setindeki kitapların kapaklarında ve www.ihtiyacinne. com isimli internet sitesinde "Sır-Sınav sorularını gören sır komisyon tarafından hazırlanmıştır. Çıkacak soru :) veya çıkmış soru ile konuların size sınavda nasıl sorulacağını göreceksiniz" şeklindeki ifadeler göze çarptı. Kurul yaptığı değerlendirmeler sonunda ise, kitaptaki ve internet sitesindeki soruların "KPSS'de çıkacak sorular" olduğu ve bu soruları da KPSS'yi hazırlayan komisyon vermiş gibi izlenim oluşturulduğuna karar kıldı. Kurul, bu durum hakkında şu tespiti yaptı: Gerek sınav sorularını hazırlayan komisyonun, gerekse sınav sorularının gizli olduğu KPSS'de çıkacak soruların, tanıtımı yapılan kitap setinde bulunduğunun belirtildiği, ayrıca kitabı hazırlayan komisyonlar ilgili "Sır Komisyon" ifadesi kullanılarak, kitapta yer alan soruların KPSS sorularını hazırlayan komisyon tarafından hazırlandığı izlenimi verildiği, bu durumun yanıltıcı nitelikte olduğu ve dürüst rekabet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği belirlendi.

50 bin lira ceza

Paralel yayınevinin adeta "KPSS Sorularını çaldık" şeklinde bir hava oluşturarak vatandaşı yanıltmaya kalkışması üzerine, Reklam Kurulu yaptığı tespitlerin ardından yayınevine ceza verdi. 5 Aralık 2014 tarihinde yayımlanan reklamlar için yayın evine 50 bin TL para cezasının yanı sıra, reklam durdurma cezası da verildi.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler