YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağlayan müjdeyi verdi
Çağlayan müjdeyi verdi
16 Ağustos 2012 21:43
Seçim bölgesi Mersin'de vatandaşlarla buluşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan narenciye üreticilerine müjde.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu yıl narenciye ihracatına 200, üzüm ihracatına da 80 TL destek verileceğini bildirdi.

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Sarıkaya köyündeki futbol sahasında düzenlenen iftar yemeğine katılan Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, seçim döneminde Mersin'in tüm ilçe ve köylerini tek tek gezerek vatandaşlarla buluştuğunu hatırlatarak, seçimlerde Erdemli ilçesinin, yoğun desteğiyle AK Parti'yi Mersin'de birinci yaptığını kaydetti.

Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Mersin'i ve Erdemli'yi çok önemsediğini belirterek, ''Bu yüzden milletvekilimiz Nebi Bozkurt'u Erdemli'den seçti. Neredeyse tüm bakanlıklar, bakan yardımcılarını belirledi. Ekonomi Bakanlığı ise bakan yardımcısını Mersin'in çocuğu olan Mut ilçesinden bir kardeşimizi seçti. Mersin'de 4 milletvekili, 1 bakan yardımcısı olmak üzere 5 kişi 24 saat sizin emrinizde ve hizmetinizde. Size hizmet etmek bizim için onur ve şereftir'' diye konuştu.

2013 Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılacağını hatırlatan Çağlayan, ''Oyunlar kapsamında atış poligonu, Erdemli'de yapılıyor. Erdemlimiz oyunlardan sonra da buranın nimetini çok görecek'' dedi.

Çağlayan, seçim döneminde Erdemli halkından baraj yapımı konusunda talep aldıklarını dile getirerek, ilçeye yapılacak Sorgun Barajı'nın proje çalışmalarının tamamlandığını, ihale aşaması tamamlanır tamamlanmaz ihaleye çıkacaklarını ve en kısa sürede barajı halkın hizmetine sunacaklarını bildirdi.


-İhracat destekleri-


Bakan Çağlayan, her zaman üreticinin yanında olmaya özen gösterdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Biliyorsunuz narenciye ve yaş meyve sebzede, ihracat destekleri veriyoruz. Buradaki temel amacımız üreticinin desteklenmesi. Ama ihracatçı desteklenirken zaman zaman sıkıntıların yaşandığı yönünde duyumlar aldık. Biz de bu kapsamda artık üreticinin desteklenmesi yönünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle oturup konuştuk. İlk kez açıklıyorum, bu yıl narenciye için 200, üzüm için 80 TL destekleme yapılacak. Biz bu sezon son kez ihracata destek vereceğiz. Bundan sonraki süreçte Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, üreticiyle desteklemeleri konuşacak. Buradaki temel amacımız da üreticinin zarar görmemesi.''

Mersin'deki gezileri sırasında üreticilerden Ziraat Bankası'na olan borçların 1 yıl ertelenmesi yönünde talep aldıklarını anlatan Çağlayan, ''Ankara'da gerekli görüşmeleri yaptık. Artık Mersin de borçları 1 yıl ertelenen iller arasına girdi. Hayırlı uğurlu olsun'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler