23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul27 °C
 • Ankara24 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya23 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağlayan: İlk gelen, ilk alır
Çağlayan: İlk gelen, ilk alır
18 Mart 2010 21:24
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 'İlk gelen, ilk alır; acele edin.' dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de gelecek on yıl içinde 120 milyar dolar tutarında enerji yatırımı yapılacağını kaydederek, İngiliz firmalarına, ''İlk gelen, ilk alır; İngiliz firmaları acele etsinler'' diye seslendi.

Çağlayan, Londra'da İngiltere-Türkiye Ortak Ticaret ve Ekonomik Komite (JETCO) toplantısına katıldı.

Toplantının ardından iki ülke arasında ticari ilişkilerin güçlendirilmesi, mevcut ticari engellerin kaldırılmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Anlaşmayı, Türkiye adına Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile İngiltere adına da İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Davies imzaladı.

Devlet Bakanı Çağlayan, anlaşma imzalandıktan sonra yaptığı açıklamada, JETCO toplantısında enerji, savunma, yatırım, turizm, finans servisleri ve teknoloji konularının ele alındığını bildirdi.

Türkiye ile İngiltere arasındaki mevcut dış ticaret hacminin gerçek rakamları yansıtmadığını belirten Çağlayan, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 20-30 milyar dolar seviyesine kadar çıkartılması için altyapının mevcut olduğunu söyledi.

İki ülke işadamlarının birbirlerini yeteri kadar tanımadıklarını ifade eden Çağlayan, farkındalık oluşturulmasının iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesine yol açacağını söyledi.

İki ülke işadamlarının birbirlerine rakip futbol takımı değil, aynı takım içinde yer aldığını bilmeleri gerektiğini kaydeden Çağlayan, her iki ülkenin de öne çıkan sektörlerinin var olduğunu ve bu alanlarda işbirliği yapabileceklerini bildirdi.

İki ülke işadamlarının hangi alanlarda, hangi yatırımları yapabileceklerini bilmesi gerektiğini ifade eden Çağlayan, iki ülke işadamlarının üçüncü ülkelerde de ortak yatırım yapabilme imkanlarının da olduğunu kaydetti.

Enerji, çevre, savunma ve küçük ölçekli işletmelerin birbiriyle işbirliği yapabileceğini anlatan Çağlayan, Türk firmalarının İngiltere'de daha iyi tanınması için marka tanınırlılığının sağlanması gerektiğini bildirdi.

Çağlayan, şöyle devam etti:

''İki ülkede çok güçlü işadamları, sektörler, firmalar var. Bize düşense çok hızlı gidilmesi için otobanlar ve altyapıları sağlamaktır. İki ülke işadamlarının karşılaştığı sorunları, alanları tespit ettik. Türk işadamlarına vize konusunda kolaylık sağlanmasını ümit ediyorum.''

Görüşmelerde, hızlı tren konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Çağlayan, Türkiye'de enerji alanında on yıl içinde 120 milyar dolar tutarında yatırım yapılacağını söyledi. Bunun uluslararası düzeyde büyük enerji firmalarının ilgisini çektiğini kaydeden Çağlayan, ''İlk gelen ilk alır, pastadan büyük pay kapar. İngiliz firmaları acele etsin'' dedi.

Türkiye'nin güvenli bir enerji koridoru olduğunu hatırlatan Çağlayan, Nabucco Projesi hakkında bilgi verdi.

İki ülke arasında seçilecek bir futbol takımı gibi on bir kişiden oluşan işadamları heyetinin yatırım konusunda, birbirlerini tanıma konusunda, görüşmelerde bulunacağını ifade eden Çağlayan, bu heyet içinde, enerji, çevre teknolojileri, savunma gibi sektörlerden işadamlarının yer alacağını kaydetti.

Çağlayan, bu çerçevede iki ülke işadamlarının hangi alanlarda işbirliği yapabileceklerini çok iyi tespit etmesi gerektiğini ifade etti ve konuşmasının sonunda İngiltere hükümetini Avrupa Birliği konusunda Türkiye'ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Çağlayan, toplantıdan ayrılırken, dışarıda sergilenen Nissan marka elektrikli otomobil hakkında bilgi aldı. Japonya dışında ilk kez İngiltere'de üretilen otomobile ilişkin Çağlayan, elektrikli otomobil konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu, en önemli sorunun batarya konusu olduğunu ve küresel düzeyde elektrik enerjisinin bu otomobillerin elektrik ihtiyacını karşılayamayacak düzeyde olduğunu hatırlattı.


-İNGİLTERE TİCARET VE YATIRIM BAKANI DAVİES-


İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Davies de yaptığı konuşmada, başarılı bir JETCO toplantısı yaptıklarını ifade ederek, ''Küresel ekonomik krize rağmen İngiltere ve Türkiye arasında güçlü ticari ilişkiler vardır'' dedi.

Enerji ve çevre ile savunma ve güvenlik konularında iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarıyla ilgili bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Lord Davies, ülkesinin düşük karbon ekonomisi ve yenilenebilir enerji konularında öncü olduğunu kaydederek, Türkiye'nin yenilenebilir enerji gibi projelerinin memnuniyet yarattığını söyledi.

BP ve çeşitli İngiliz enerji şirketlerinin Türkiye'de yatırımlar yaptığına da dikkati çeken Lord Davies, ''Daha fazla işbirliği görmek istiyoruz. Her iki ülkenin bakanları iki ülke arasındaki potansiyel işbirliği alanlarını seçerek ticareti artıracaktır'' diye konuştu.

Davies, Bakan Çağlayan'ın iki ülke arasındaki ticaret potansiyeliyle ilgili ''ilk gelen, ilk alır'' sözlerinin doğru olduğunu ve ülkesinin bu sözlere hizmet edeceğini söyledi.

İngiliz Bakan, Türkiye'yi AB'de görmek istediklerini de söyleyerek, güçlü olan iki ülke ilişkilerinde ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Bakan Çağlayan, daha sonra İngiltere'de 150 mağazası bulunan Türk işadamı Cafer Mahiroğlu'nun sahibi olduğunu Select adlı mağaza zincirinin üretiminin yapıldığı merkezi gezdi ve Mahiroğlu'ndan üretimleriyle ilgili bilgi aldı.

Devlet Bakanı Çağlayan, bugün temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönecek.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler