YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağlayan dert yandı
Devlet Bakanı Çağlayan, nitelikli eleman bulamamaktan dertli. Çağlayan, 'Sanayicilik hayatımda her türlü sıkıntıyı açtım. Ama bir tek şeyi aşamadım, o da nitelikli elemandı.' dedi.
Çağlayan dert yandı
03 Mayıs 2011 / 18:57 Güncelleme: 03 Mayıs 2011 / 19:07

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sanayicilerin yaşadığı nitelikli eleman sıkıntısına dikkati çekerek, ''Belki de sanayicilik hayatım boyunca 'eleman aranıyor' şeklinde gazetelere verdiğim ilan giderleriyle bir fabrika bile açabilirdim. Ama ne yaparsam yapayım nitelikli eleman bulmak hep sıkıntı oldu'' dedi.

Bakan Çağlayan, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Toplantı Salonu'nda AKİB ile Akdeniz Yaş Meyve Sebze İşletmecileri Derneği işbirliğinde hayata geçirilen ''Narenciye Paketleme Evlerinde Nitelikli Eleman İstihdamı'' projesinin sertifika dağıtım töreninde, Türkiye'nin sahip olduğu iş gücü nedeniyle farklı bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Bu gücü değerlendirmek istediklerini anlatan Çağlayan, ''Milyonlarca işsiz genç, her gün istihdama katılabilmek adına kapı kapı dolaşıyor. Bunları kullanabilmek adına projeler üretiyoruz. Yakında bunun meyvelerini almaya başlayacağız'' diye konuştu.

Türkiye'nin bir yandan mevcut işsizlerine, öte yandan da her yıl istihdama girebilecek hale gelen 800 bin gencine istihdam yaratmaya çalıştığını bildiren Çağlayan, şunları kaydetti:

''Ben 27 yıl sanayicilik yapan bir insanım. Bu süreçte önüme çıkan her türlü sorunu aştım. Ama bir tek şeyi aşamadım, o da nitelik elemandı. Belki de sanayicilik hayatım boyunca 'eleman aranıyor' şeklinde gazetelere verdiğim ilan giderleriyle bir fabrika bile açabilirdim. Ama ne yaparsam yapayım nitelikli eleman bulmak hep sıkıntı oldu. Bu bağlamda, projeye katılan arkadaşlarım, bugün sadece sertifika almıyorlar, aynı zamanda kollarına da birer altın bilezik takıyor.''

Türkiye Yaş Meyve, Sebze İhracatçıları Birliği (YMSİB) Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz da proje çerçevesinde 30 yaş altı 50 gence eğitim verdiklerini, yaklaşık 2 ay süren eğitim kapsamında gençlerin narenciye ile ilgili hijyen, paketleme, işleme teknikleri, zirai karantina, kalite kontrol ve iş güvenliği konularında eğitim aldığını vurguladı.

Eğitimi başarıyla tamamlayan gençlerin sektördeki önemli bir boşluğu tamamlayacağını ifade eden Kaçmaz, ''Sektörün ihtiyaç duyduğu bu arkadaşlarımız, artık kalitenin artmasına vesile olarak, ihracatımıza da katkı sağlayacak. Önümüzdeki süreçte eğitimlerin devamını sağlayarak, daha fazla nitelikli eleman yetiştireceğiz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından eğitimi başarıyla tamamlayan 50 kişiye sertifikalarını veren Çağlayan, daha sonra partisinin merkez Mezitli ilçe seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler