YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağdaş Yaşam'ın Cumhuriyet Mitingi bilmecesi!
ÇYDD: Mitinge katılıyoruz, katılmıyoruz, katılabiliriz
Çağdaş Yaşam'ın Cumhuriyet Mitingi bilmecesi!
24 Nisan 2009 / 16:26 Güncelleme: 24 Nisan 2009 / 00:00

ÇYDD, Cumhuriyet mitingi hakkında kırmızı puntolarla vurgulayarak duyurduğu “hiçbir alakamız yoktur!” duyurusunu kaldırdı.


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden son yapılan açıklamada, önceki duyurunun amacı şöyle belirtildi:


“Derneğimizin internet sitesinde yer alan;
("Şu anda çeşitli basın organlarında yayınlanan 17 Mayıs 2009 tarihinde Ankara’da yapılması planlanan Cumhuriyet mitingleriyle hiçbir alakamız yoktur")


şeklindeki açıklama, basında yer alan, ÇYDD’nin miting organizasyonunda yer aldığı yolundaki haberler üzerine, gerçekte miting başvurusunda bulunan kişi ve kuruluşların tam olarak bilinmemesi ve dernekçe “bu konuda bir yönetim kurulu kararı alınmamış olması nedeniyle “ kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla yapılmıştır.”


Yeni duyuru şöyle devam ediyor:  


“Toplantı ve Gösteri yürüyüşlerini düzenlemek ve katılmak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 34. Maddesi ile güvence altına alınmış bir haktır. ÇYDD, Bir sivil toplum kuruluşu olarak, bu demokratik hakların kullanılmasının mümkün olduğunca engellenmemesi gerektiği görüşündedir. 


Derneğimizin üyeleri de tüm yurttaşlarımız gibi, Anayasal haklarını kullanarak bu toplantılara diledikleri takdirde katılacaklardır.


Dernek yönetim kurulu, 28.04.2008 tarihinde yapacağı toplantıda miting ile ilgili hukuksal altyapıyı inceleyecek ve dernek olarak katılım konusunu değerlendirecektir.”


Derneğin önceki açıklaması şöyle vurgulanmıştı:  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Kanalahaber.com/özelGÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler