YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çadırları yaktıran müdüre ikinci şok
Çadırları yaktıran müdüre ikinci şok
20 Ocak 2015 08:00
Gezi olaylarında, çadırların yakılması talimatını verdiği öne sürülen dönemin Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli’nin, yargılanmamak için Bölge İdare Mahkemesine yaptığı başvuru reddedildi.

Gezi olaylarında kurulan çadırların yakılması ile ilgili olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Valiliği tarafından hakkında soruşturma izni verildikten sonra Bölge İdare Mahkemesine başvuran ve valiliğin verdiği soruşturma izninin iptalini isteyen Emniyet Müdürü Ramazan Emekli’ye ikinci şok. Bölge İdare Mahkemesi, Emekli’nin talebini reddederken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

İdare Mahkemesi’nden red

Valiliğin soruşturulması yönünde verdiği karara itiraz eden Ramazan Emekli başvurduğu Bölge İdare mahkemesinden de olumsuz yanıt alınca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame düzenledi. Savcılık, çadırların yakılması talimatını verdiği iddiasıyla dönemin İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli’nin “yangın çıkarmaya azmettirmek” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarından 1,5 yıldan 6 yıla kadar hapsini istedi.

Sorumlu kişi Emekli

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Gezi Parkında kurulan çadırların yakılması ile ilgili “Çadırları toplamakla uğraşmayın. Yakın gitsin” talimatı verdiği iddia edilen dönemin İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesini protesto eden bir grubun Gezi Parkı’nı işgal ederek çadır kurdukları kaydedildi. Göstericilerin tahliyesi ve bir çoğu turuncu renkli küçük boy kamp çadırının kaldırılması için genel denetim ve koordinasyon sorumlusunun İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli’nin olduğu belirtildi. İddianamede, şüpheli Ramazan Emekli’nin Gezi Parkındaki çadırları toplayan zabıta komiseri M.S.’ye ‘Çadırları toplamakla uğraşmayın. Yakın gitsin’ talimatı verdiği aktarıldı.

Yasadışı talimat verdi

Şüpheli Emekli’nin talimatı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı merkez zabıta amiri A.T., zabıta komiserleri H.A., M.S., merkez zabıta memuru Ş.A., sözleşmeli zabıta memurları O.Ç., H.Y. ve M.Y.’nin zabıta yönetmeliğine aykırı bir şekilde görevlerini kötüye kullanarak bazı kamp çadırlarını ateşe verip bazılarını da yanan çadırların üzerine atarak yangın çıkardıkları belirtildi. Bu şekilde çevrede korku, kaygı ve paniğe neden olunduğu aktarılarak, şüpheli Ramazan Emekli’nin yasal olmayan talimatı ile görevini kötüye kullanıp parktaki çadırların yakılmasını azmettirdiği ifade edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler