YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çadır kente kamera sistemi kuruldu
Çadır kente kamera sistemi kuruldu
19 Aralık 2011 12:40
Van'da Mehmetçik tarafından kurulan çadır kente, kaza, yangın, hırsızlık, kavga gibi durumlara karşı gece görüş özelliğine sahip güvenlik kamera sistemi kuruldu.

23 Ekim ve 9 Kasım'daki depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Van'da, depremzedelerden bazıları çeşitli kurum ve kuruluşlarca oluşturulan çadır kentlerde, kimileri ise evlerinin bahçeleri veya sokak aralarına kurdukları çadırlarda barınıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca oluşturulan Mehmetçik çadır kentine ise yangınlar ile hırsızlık, kaza ve kavga gibi olaylara karşı güvenlik önlemlerinin artırılması ve erken müdahale edilmesi amacıyla gece görüş özelliğine sahip güvenlik kameraları yerleştirildi.

Mehmetçik çadır kentine, güvenlik sistemi kuran firmanın yetkililerinden Davut Bilekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün çadır kentlere bu sistemin kurulacağını söyledi.

Kurulum çalışmalarına devam edilen konteyner kentlerin de aynı sistemlerle donatılacağını belirten Bilekçi, şöyle konuştu:

''Çevre güvenliği için kamera sistemi ile vatandaşların bilgilendirilmesinde kullanılacak ses sistemini kuruyoruz. Mehmetçik çadır kentinde 4'ü hareketli olmak üzere toplam 8 kamera kurduk. İzleme merkezi ise girişteki güvenlik çadırı olacak. Günün 24 saati izleme yapılacak ve güvenlik görevlileri olası bir aksaklıkta hemen müdahalede bulunacak'' dedi.

İzleme merkezi görevlilerini eğitecek firmanın yetkililerinden Hakan Çalımlı ise hareketli 4 kameranın 360 derece dönebildiğini ve ekran başındaki görevlilerin rahatlıkla izleme yapabileceğini bildirdi.

Olası çadır yangınlarına da acil müdahale imkanı olabileceğini dile getiren Çalımlı, ''Şu anda bütün çadırlar gözetim altında. Kameralarımız gece görüş özellikli olduğu için gece çıkabilecek yangınların erken fark edilmesinde de etkili olacak. Ayrıca parkta oyun oynayan çocukların düşme, yaralanma gibi durumlarında da buradaki sağlık personeli uyarılıyor. Bu sistemle depremzedelerimiz artık geceleri rahat uyuyacak'' diye konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler